Szennyvíz-újrahasznosítással a vízhiány ellen
Szennyvíz-újrahasznosítással a vízhiány ellen

San Francisco élen jár abban a mozgalomban, amelynek célja a kereskedelmi épületekből, otthonokból és városrészekből származó szennyvíz újrahasznosítása és felhasználása például a WC-kben és a kertépítésben. Ez a megközelítés a támogatók szerint csökkenteni fogja a keresletet a növekvő vízhiány korában.

A OneWater System elnevezésű, hűtőszekrény méretű készüléket használják például egy San Franciscó-i szálloda mosogatókból, zuhanyzókból és mosodákból származó vizének felfogására és megtisztítására. A rendszer membránszűréssel, ultraibolya fénnyel és klórral tisztítja meg a vizet, majd visszaküldi az emeletre, hogy újra és újra felhasználhassák nem ivóvíz céljára.

A szürkevíz újrahasznosítása önmagában is jelentős mennyiségű vizet takaríthat meg. A WC-k öblítésére és a ruhák mosására való felhasználása körülbelül 40 százalékkal csökkenti az új víz iránti igényt. Az újrahasznosított víz zuhanyozáshoz való használata a vízigény további 20 százalékát csökkentené, bár ennek a gyakorlatnak a biztonságosságát még vizsgálják, és San Franciscóban még nem engedélyezett.

A folyókon tapasztalható aszály és vízválság miatt az „extrém decentralizáció” a világ más területein is hódít, Japánban, Indiában és Ausztráliában is folynak decentralizált projektek. Az édesvízkészletekre világszerte komoly nyomás nehezedik, és az éghajlatváltozás súlyosbítja a hiányt. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a világ tavainak több mint fele jelentős mennyiségű vizet veszített az elmúlt 30 évben. Az ENSZ becslései szerint 2050-re 5 milliárd embernek kell majd vízhiánnyal szembenéznie.

A szürkevíz újrahasznosításáról és a San Franciscó-i projektről a YaleEnvironment360 cikke ír bővebben.

search icon