A WWF Szlovákia nemrég közzétett egy jelentést, mely szerint Szlovákia meglehetősen rosszul áll a védett fajok kárára elkövetett bűncselekmények felderítése és a kártérítések behajtása terén.
A jelentésből kiderül, hogy hivatalok nem hajtják be a kártérítéseket a természetkárosítás, illetve a védett fajok kárára elkövetett bűncselekmények után, amilyen például az orvvadászat vagy a veszélyeztetett fajokkal való illegális kereskedelem. Kevés ügy kerül bíróság elé, és a kiszabott büntetések ezekben az esetekben is a lehető legenyhébbek, nem riasztják el az elkövetőket az illegális tevékenységek űzésétől.
A 2015 és 2020 közötti időszakban a szlovák belügyminisztérium nyilvántartása szerint 1781 esetben foglalkoztak a hatóságok orvvadászat bűncselekményével és 1164 esetet sikerült felderíteniük.
A természetkárosítás, illetve a védett növény- és állatfajok kárára elkövetett bűncselekmények esetében már rosszabb az arány: a 271 nyilvántartásba vett esetnek csupán az egyharmadát, 95-öt sikerült felderíteni.
Kiderült az is, hogy igen gyakori kihágás a védett madarak (fecskék) és emlősök (denevérek) fészkeinek, lakóüregeinek megsemmisítése az épületfelújítások során.
A WWF által vizsgált kategóriákba sorolható leggyakoribb bűncselekmény a védett állatok engedély nélküli elpusztítása. Az ország északi részén, az erdős területeken a vadorzók leggyakoribb áldozatai nagyragadozók, medvék és farkasok, a déli járásokban, a síkságokon és mezőgazdasági területeken pedig értékes, gyakran igen ritka ragadozó madarak.
A környezetvédő szervezet a 2015 és 2020 közötti időszakban a védett madarak kárára elkövetett bűncselekmények 98 esetét vizsgálta. Összesen 37 esetben történt mérgezés, leggyakrabban karbofurán tartalmú mezőgazdasági irtószerrel, amelynek használatát 2008-ban betiltották az Európai Unióban.
Ennek ellenére ilyen mérgezés az utóbbi években sajnos hazánkban is előfordult, ahogy erről mi is hírt adtunk.
(Forrás: Napunk Szlovákia Kép: pexels.com)