A bennszülöttek által birtokolt területeken a biodiverzitás csökkenése, és a természetrombolás jóval kevésbé számottevő tényezők, mint másutt. Az őslakos közösségek tudása és segítsége ezért kiemelkedő jelentőségű a biológiai sokféleség védelmében.
Az IPBES (Biodiverzitás és Ökoszisztéma-szolgáltatások védelmével foglalkozó Kormányközi Platform) tavalyi jelentésében (itt olvasható magyarul) kitér az őslakosok kérdésére, és arra, hogy sajnálatos módon egyre zsugorodik az általuk birtokolt területek nagysága.
A University of British Columbia kutatása megállapította, hogy az általuk vizsgált területeken, Ausztrália, Brazília és Kanada őslakosok által birtokolt, vagy kezelt helyein a többi területhez viszonyítva a legmagasabb volt a madarak, emlősök, hüllők és kétéltűek koncentrációja.
Az őslakos közösségek a gazdálkodásuk során olyan sokszínű tájakat hoznak létre, melyek fajgazdagsága és változatossága sokkalta magasabb, mint a klasszikus mezőgazdasági területeké. Ennek fényében az őslakosok és a kormányok, illetve civilszervezetek együttműködése a biodiverzitás erősödését hozhatják.
A globális földterületek csaknem negyedét a mai napig őslakosok birtokolják, vagy művelik. Ezek a területek a legnagyobb mértékben az amerikai kontinensen koncentrálódnak, és kritikus szerepet játszanak a mind több veszélyeztetett faj túlélésében.
Forrás: euronews.com