A tehenek számára kifejlesztett innovatív maszk, amelyet a metánkibocsátás csökkentésére és az éghajlatváltozás lassítására terveztek, rangos formatervezési díjat nyert. A szarvasmarhák számára készült eszköz, amelyet a brit székhelyű Zelp tervezőcsoport készített, egyike volt az első alkalommal megrendezett Terra Cart Design Lab verseny négy győztesének.
Károly herceg, aki a versenyt a Fenntartható piacok kezdeményezésének részeként indította el, szerdán Londonban a díjátadó ünnepségen „lenyűgözőnek” nevezte az úttörő tervezést.
A tehenek számára készült intelligens hám a metánt szén-dioxiddá és vízgőzzé alakítja. A tehenek jelentős mennyiségű metánt, egy szagtalan üvegházhatású gázt bocsátanak ki, amely több mint 25-ször jobban képes megkötni a hőt a légkörben, mint a szén-dioxid.
Egyetlen tejelő tehén naponta akár 130 gallon metánt is termelhet. A böfögésük pedig a tehenek metánkibocsátásának 95%-át teszi ki. A tehenek és más haszonállatok az ember által okozott klímakibocsátás mintegy 14%-át termelik, amiről részletesen már ebben a cikkünkben is írtunk.
A maszk érzékeli, befogja és oxidálja a tehenek böfögésében lévő metánt. A maszkok végén lévő szenzor érzékeli, amikor a tehén kilélegzik, és a kilélegzett metán százalékos arányát is, majd beindítja az oxidációs mechanizmust, ha a metánszint túl magas. A maszk emellett adatokat gyűjt az állatokról, hogy javítsa a hatékonyságot és az állatjólétet a gazdaságokban.
Forrás (businessinsider)