Amerikai tudósok a tejiparban képződő felesleges tehéntej segítségével kötnék meg az erőművekben termelődő üvegházhatású gázokat, így ráadásul a tej sem veszik kárba.
A Clarkson Egyetem kutatói által kifejlesztett új eljárás során a tejből olyan anyagot állítanak elő, mely eredményesen nyeli el a fosszilis tüzelésű erőművekben képződő szén-dioxid nagy részét. A folyamat során egy melegítéses eljárással porítják a tejet, majd egy különleges összetevővel nano-méretű lyukakat képeznek az anyag részecskéin. Lényegében egy nagyon hatékony aktívszenes szűrőt tudnak így létrehozni.
Jelenleg is használnak szenet, illetve kókuszrostot az erőművek szűrőberendezéseinél, de az új eljárással létrehozott anyag ezeknél jobb hatásfokú. Az újonnan felfedezett eljárást a phys.org-on tették közzé, és a hvg.hu is beszámolt róla.
A kutatók szerint az eljárás hozzájárulhat ahhoz, hogy a tehenek által termelt üvegházhatású gázokat ellensúlyozzák, illetve a „hulladéktej” ilyetén hasznosítása a tejipar számára is lendületet adhat.
A laikus környezetvédő persze inkább arra buzdítana, hogy a tej-túltermelést fejezzük be, sőt csökkentsük az állati eredetű élelmiszerek arányát étrendünkben, így elkerülve a kétségkívül kreatív, de kevésbé hatékony csővégi megoldások használatát.