
A Balkánon összesen 9 őshonos hóvirágfaj él, az új növény nagy magasságú hegyi rétek lakója, és mindössze egyetlen helyszínen ismert az előfordulása.
Észak-Macedónia és Koszovó határán, a Korab-hegy környezetében él az a hóvirág, amelynek felfedezéséről a Kew Bulletin folyóirata számolt be nemrégiben. A szubalpin régióban, magashegyi réteken található virág sehol máshol nem él. A hóvirágra először kerti állományokban figyeltek fel: a régióban dísznövényként ültetett virágot a helyi lakosok „Korab-hegyi hóvirág” néven emlegették.
2024 márciusában Ian McEnery botanikus felmászott a Korab-hegyre (ez Észak-Macedónia legmagasabb csúcsa, 2764 m), hogy megkeresse a virág vadon élő állományát. Szerencsére sikerrel is járt, és 1900 méteres tengerszint feletti magasságban, a magashegyi réten rátalált a fajra. A tudományos vizsgálatok és leírás során a faj a Galanthus subalpinus nevet kapta.
A növény virágai a nálunk őshonos Galanthus nivalis (kikeleti hóvirág) virágához hasonlítanak, a levelei viszont egy kelet-európai, anatóliai és balkáni elterjedésű faj, a Galanthus elwesii (a nálunk dísznövényként tartott pompás hóvirág) levelére hasonlított. A virág genetikai elemzése azt mutatta, hogy a mi kikeleti hóvirágunk közelebbi rokonságába tartozik, és minden bizonnyal nem hibrid, hanem önálló faj. Felfedezésével a Galanthus nemzetségbe tartozó fajok száma 25-re emelkedett.
A faj élőhelyét azok a hegyi rétek adják, melyek a hóolvadástól időszakosan vizessé válnak, 1500-1900 méter közti magasságban. Az endemikus faj példányai valószínűleg a Korab-hegy albániai részén is előfordulhatnak.
A virágot veszélyezteti a rétek túllegeltetése, a növénygyűjtés, a tűzvészek és a kereskedelem is. Utóbbi, míg a faj nem kap hivatalos védelmet, nem minősülhet illegálisnak sem. Ahhoz, hogy kiderülhessen, van-e esetleg másutt is állománya, a kutatók a jövőben célzott expedíciókat indítanak.
Fotó: Canva