Új potenciálisan veszélyes aszteroidát fedeztek fel

Új potenciálisan veszélyes aszteroidát fedeztek fel
Új potenciálisan veszélyes aszteroidát fedeztek fel

Egy, ezidáig ismeretlen, viszonylag nagy, 1,5 km átmérőjű aszteroidát fedeztek fel. De vajon számolnunk kell hasonlóval, mint DiCaprio-nak a Ne nézz fel!-ben?

Egy nemzetközi csillagászcsoport október 31-én 3, ezidáig ismeretlen aszteroidát fedezett fel a chilei Victor M. Blanco távcsővel. Egyel számolni kell, de a másik két aszteroida teljesen veszélytelen a Földre, csak az adja az érdekességet, hogy az egyik a Naphoz legközelebb észlelt aszteroida.

Az említésre méltó, 2022 AP7-es névre keresztelt 1,5 kilométer széles aszteroidát olyan területen fedezték fel, amely a Nap tükröződése miatt nehezen vizsgálható. A viszonylag nagy aszteroida pályája keresztezi a Földét, ami egy kis esélyt ad egy jövőbeni ütközésre, de azért nem kell konzerv és tartóstej vásárlásába kezdenünk.

A 2022 AP7 keresztezi a Föld pályáját, ami potenciálisan veszélyes aszteroidává teszi, de jelenleg vagy a jövőben nincs olyan pályavonala, ami a Földdel ütközne” – mondta az eredmények vezető szerzője, Scott Sheppard csillagász.

A potenciális veszélyt az adja, hogy mint minden űrben keringő objektumnak, úgy az AP7-nek is folyamatosan módosul a pályája, a bolygók gravitációs ereje miatt. Ezért csupán arról beszélünk, hogy egyelőre nem lehet pontosan kiszámítani a jövőbeli irányát.

30.000 földközeli aszteroida

Egyébként a 2022 AP7 a legnagyobb, a Földre potenciálisan veszélyes objektum, amelyet az elmúlt nyolc évben fedeztek fel. Jelenlegi pályáján 5 évbe telik, hogy megkerülje a Napot, és a Földhöz legközelebbi pontján több millió kilométerre van tőle. Így a kockázat szerencsére nagyon kicsi, de egy ekkora aszteroida becsapódása átalakítaná a most ismert életet.

Körülbelül 30.000 különböző méretű – köztük 850 egy kilométernél szélesebb – aszteroida található a Föld közelében, melyek „földközeli objektum” címet kaptak. De egyikük sem fenyegeti a bolygónkat a következő 100 évben.

forrás: phys.org

search icon