Amikor bombák hullanak az égből, nincs ivóvíz és áram, sokadlagos kérdés a környezetvédelem, pedig a hadműveletek jelentős természeti pusztítással és környezetkárosítással is járnak, és olyan hatásokkal, amelyek jelen pillanatban is veszélyeztetik az emberek egészségét. Bármi is legyen az orosz-ukrán konfliktus kimenetele, Ukrajnának évtizedekig tartó környezeti hatásokkal is számolnia kell.
A harcok magas környezeti kockázattal járnak, Ukrajna erősen iparosodott régióiban atomerőművek, nukleáris hulladéklerakók, vegyi üzemek, bányák, acélművek, üzemanyagtárolók válhatnak és válnak is célponttá. A háború első két hetében több olajtároló és lőszerraktár is találatot kapott és gyulladt ki.
A holland PAX civil szervezet elemzései alapján már legalább kéttucat olyan helyszín van, ahol környezetkárosító szivárgások, robbanások vagy tűzesetek voltak.
Nagy füsttel égő, lebombázott épületek látványos példái annak, hogy a háború környezetszennyezéssel jár, de a hadiipar és a katonaság harci cselekmények nélkül is globálisan kiemelkedő szennyező.
A fegyverekhez rengeteg, sokszor ritka nyersanyag kell, amelyek bányászata eleve megterheli a környezetet, és még ehhez jönnek a katonai bázisok, gyakorló terepek, amelyek ökológiailag értékes területeket, termőföldeket foglalnak el, vízbázisokat szennyeznek.
Becslések szerint a katonai infrastruktúra a Föld szárazföldi részének 1-6 százalékát teszi ki. A fegyverek gyártása és ártalmatlanítása is jelentős mennyiségű veszélyes hulladékkal járhat, amelyek a talajt és a vizet egyaránt szennyezhetik.
A hadiipar az energiapazarlásban is az élen jár, már a készenléti állapot is rengeteg energiát zabál fel, az állomány elhelyezése, a kiképzések, az épületek fenntartása, a járművek üzemeltetése rengeteg pénzbe is kerül emellett. A hadseregek óriási szénhidrogén-felhasználók is, a harckocsik, repülőgépek és hadihajók nem feltétlenül az energiahatékonyság az elsődleges szempont a fejlesztésükkor.
Az orosz-ukrán konfliktus kezdete előtt az Ökológiai és Természeti Erőforrások Minisztériuma 4240 helyszínt minősített potenciálisan veszélyesnek metánszivárgás, biológiai és hidrológiai problémák vagy sugárzás miatt.
A háború után igazságtételi folyamatokban a környezeti kérdések is szerepet kaphatnak. Az ukrán törvények között van is olyan passzus, amelyre lehet majd hivatkozni.
Ukrajnában a létezik a ökocídium fogalma (az ökológia és genocídium, népirtás szó egybeolvasztása), és ehhez kapcsolódó büntetési tételek. Az ukrán büntetőtörvénykönyv „a növény- és állatvilág tömeges elpusztítását, a levegő vagy a vízkészletek mérgezését, valamint minden olyan tevékenységet, amely környezeti katasztrófát okozhat” jelöli meg ökocídiumként.
(Forrás: telex.hu Kép: pexels.com)