Világszerte folyamatosan nő az elektromos hulladék mennyisége, az újrahasznosítás mértéke pedig egyelőre nem képes ezt lekövetni. A probléma megoldása a fogyasztók döntésein is múlik.
Az elektronikai hulladék szétbontás után már értékes másodnyersanyag forrás, melyek újrahasznosítása jóval kisebb kibocsátással jár, mintha újat állítanánk elő. Ennek ellenére az elektronikai hulladék jelentős része nem kerül a megfelelő helyre.
Hazánkban a 2007-es 24,6%-ról 2019-re 65,3%-ra emelkedett az reciklált e-hulladék aránya. Ezt próbálják tovább emelni a január elsejétől bevezetésre kerülő sávos jótállási idővel. Ennek keretében az elektromos gépek értékük szerint 1-2 vagy 3 év jótállási időt kapnak.
Ez jelentős előrelépés, hiszen jelenleg törvényileg csak egy éves jótállás kötelező, minden más a kereskedőre illetve a gyártóra van bízva. Bevezetésre kerül az e-jótállási jegy is, mely jelentős egyszerűsítést jelenthet a fogyasztók számára.
Fontos, hogy a feleslegessé vált, vagy meghibásodott gépek ne kerüljenek a szeméttelepekre, vagy a természetbe, mert sokszor veszélyes anyagokat is tartalmaznak melyek a környezetre és végső soron ránk, emberekre is veszély jelentenek.
Forrás: hirado.hu