Van-e szükség kotorékozásra?
Van-e szükség kotorékozásra?

Időről időre előtérbe kerül ez a téma. Tegyünk tisztába néhány dolgot a kotorékozással kapcsolatban!

A kotorékozás a szőrmés kártevők, azaz a róka és a sakál, valamint a borz régóta velünk lévő vadászati módja. Ilyenkor egy jól képzett és kifejezetten erre a célra tenyésztett kutya lemegy a föld alatti „várba”, és vagy ott lent ő maga elvégzi a piszkos munkát, vagy a felszínen várja a kiugró vadat a puskás vadász vagy az agarász. Igen hatékony módja ez a ragadozók gyérítésének, de mégis sokan vannak ellene.

Pedig ez nem csupán passzió. A róka és a sakál – igen jól alkalmazkodó faj révén – hamar megtalálja a számításait az ember körül is. Amellett, hogy nagy létszámban a fácán, a fogoly és a nyúl állományait is decimálják (hogy csak az ismertebb fajokat említsük), olyan betegségeket is hordozhatnak, amelyek háziállatra és emberre egyaránt veszélyesek. Ilyen például a szopornyica vagy a veszettség, esetleg a rüh. A rókák és a sakálok áttelepítése nem lehetséges, ugyanis mindenhol hamar károssá válhat jelenlétük.

A kotorékozás nem etikus az utódnevelési időszakban.
Kép: Canva

Természetesen azért így is vannak etikai korlátai a szóban forgó állatok gyérítésének. Vadászok között is vita tárgya, hogy mikor etikus a kotorékozás. Abban javarészt egyetértenek a szakemberek, hogy ne essen az utódnevelés időszakára, ugyanis ez kegyetlenség. Máskor is meg lehet fogni a dúvadat, és könnyen szabályozható a létszámuk, nem muszáj éppen akkor, amikor a kicsiket nevelik. Azt azonban nem árt megjegyezni, hogy vadászatuk, gyérítésük elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon és fenntarthatóan tudjunk együtt élni velük.

Bolygónk gazdag, sokszínű élővilágának óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.

Kiemelt kép: Canva

search icon