Az orvosi veronika rendkívüli gyógyhatásáról már a rómaiak is meggyőződtek. Ha egy ismerősüknek vagy barátjuknak bókkal akartak kedveskedni, elég volt annyit mondaniuk, hogy olyan sok jó tulajdonsága van, mint a veronikának. Még ma is „a világ gyógyszereként” tartják számon. Íme, a mindent gyógyító fű, az orvosi veronika.
Az ajakosvirágúak rendjébe, ezen belül az útifűfélék családjába tartozó fajnak, számos népi elnevezése ismert: vérszopóka, vérharmatfű, Isten botja, dicső fű vagy dicsőséges fű, drága jó, erdei zsálya, patikai szigoráll, sarlófű. A száraz, mészmentes talajt kedveli, irtásokon, cserjésekben, kerítések mentén, árkokban, utak mellett és erdőszéleken gyakran felelhető. Magyarországon mintegy 32 veronikafaj és számos keverékfaj él, amelyek könnyen összetéveszthetők az orvosi veronikával.
Valóban orvosság
Gyógyászati célra a virágzó hajtást hasznosítják, amely június és augusztus között gyűjthető. A friss csalán csúcsával együtt segít kigyógyulni a krónikus ekcémából. Vértisztító hatása mellett csökkenti az érelmeszesedést. Érzékeny gyomrúak is alkalmazhatják gyomorerősítő szerként. Az emésztést is serkenti, megszünteti a gyomorhurutot és a bélzavarokat is. A köhögés és a száraz hörghurut csillapítója. Kiváló sebgyógyító növény: gyulladásos és nehezen gyógyuló sebekre is ajánlott.
Teakészítés
Az orvosi veronika a vértisztító teák kedvelt alkotóeleme. Íme 3 kiváló recept:
3 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi orvosi veronikát, majd 5 perc elteltével szűrjük le. Nyugtató hatású, javítja a memóriát és elmulasztja a szédülésérzetet.
Általában gyermekláncfű, mezeikatáng-virág és veronika keverékéből készítenek teakeveréket 2: 1: 2 arányban. Ebből a keverékből 3 dl forrásban lévő vízbe egy púpozott teáskanálnyit adjunk, majd 5 perc elteltével szűrjük le! Ez a főzet jól alkalmazható máj- és lépbántalmak esetén.
Tinktúra: Két maréknyi, apróra vágott veronikanövényt adjunk egy liter 38–40%-os pálinkához, majd két hétig érleljük meleg helyen: napon, tűzhely mellett vagy kemence közelében! Reumás és köszvényes betegeknek érdemes egyszer kipróbálni a veronikatinktúrát. Külsőleg bedörzsölésre használjuk, belsőleg pedig naponta háromszor 15 cseppet teával vagy vízzel fogyasszunk belőle.