Kakukkfű, a jóízű gyulladáscsökkentő

Kakukkfű, a jóízű gyulladáscsökkentő
Kakukkfű, a jóízű gyulladáscsökkentő

Gyógynövény, fűszer, teája ezer problémára gyógyír. Ez a kakukkfű. Könnyen termeszthető, izgalmas ízű és gyógyhatású növény, melyet biztosan te is ismersz. Nézzük meg, mi igaz a kakukkfűről szóló információkból!

  • Mi is a kakukkfű?
  • Mire jó a kakukkfű?
  • Mindent a kakukkfűtea hatásairól
  • A kakukkfű termesztése
  • Kakukkfű a konyhában

Az árvacsalánfélék családjába tartozó gyógynövényt mindenki ismeri. A kakukkfű igazi aduász a konyhában és az egészségügyben is. Gyógyhatása legendás, íze csodálatos, a legunalmasabb ételt is feldobja.

Frissen és szárítva is hatásos, számos hús és hal remek ízesítője, nem múlhat el nélküle a májgombóc vagy a lasagne. Nem mellesleg teája is jó „gyógyszer”, illóolajának pedig számos előnyös tulajdonsága van.

A kérdés már csak az: valóban ennyire sok előnye van? Mire jó valójában a kakukkfű?

Ismerjük meg közelebbről ezt a különleges gyógynövényt!

Mi is a kakukkfű?

A kakukkfű neve is izgalmas. A latin, illetve görög „thyo”, ’parfüm’ jelentésű szóból származik, de vannak, akik a „thymon”, azaz a ’bátorság’ szóból eredeztetik a nevét: az illatos kakukkfű, amely bátorságot és erőt ad. Az mindenesetre bizonyos, hogy gyógyhatású növényről beszélünk. Nemzetsége igen nagy, ugyanis közel 350 örökzöld faj tartozik alá. Családja azért is ilyen népes, mert a növény igencsak változatos megjelenésű. Az alfajok nagy számának azonban gyógyászati szempontból nincs különösebb jelentősége, ugyanis egészségügyi előnyeik azonosak.

Kakukkfűvirágzás
Fotó: Canva

A kakukkfű fás szárú, évelő félcserje, amely igen terebélyesre növekedhet. A levelei ellipszis alakúak, szálasak: elsősorban ezek miatt szeretjük annyira a növényt. Virága általában sok kis csomóba tömörödik, lila vagy bíborszínű, májusban és júniusban virágzik.

A kakukkfű származását tekintve a Földközi-tenger környékéről érkezett hozzánk. A kertekben is népszerű növény a mezei kakukkfűből származik, amely illatosabb, aromásabb „háziasított” társánál. A természetben gyakran találkozhatsz vele: száraz dombokon, legelőkön, réteken. Nézzük meg, miért is jó, ha a kertedben is termesztesz kakukkfüvet!

Mire jó a kakukkfű?

A kakukkfű gyógyhatása mindenki számára egyértelmű. Azonban gyakran felmerülhet a kérdés, mi igaz abból a sok-sok előnyből, amit a kakukkfűnek tulajdonítunk. Általános gyógyhatásai az alábbiak:

  1. Segít a pattanások ellen: a kakukkfű antibakteriális tulajdonságairól ismert, és könnyen lehet, hogy pattanások ellen is hatásos. Alkoholba áztatva eredményes tinktúra válhat belőle, ugyanis egy régebbi, 2010-es tanulmányban a kakukkfű illóolajáról azt tudták meg, hogy antibakteriális hatást fejt ki a P. acnes, a pattanást okozó baktériumok ellen. Azonban még mindig nem tudjuk, hogy a kakukkfűolaj valóban csökkenti-e a pattanások mennyiségét.
  2. Immunitásfokozó hatása van: egy USA-ban készült tanulmány alapján az alábbi immunvédő összetevőket tartalmazza: A-vitamin, C-vitamin, vas, mangán, réz. Azonban sajnos nem jeleskedik nagy mennyiségekkel.
  3. Bőrproblémákra is kiváló: egy 2021-es tanulmány szerint a kakukkfű-illóolaj nagyon kis dózisai gombaölő hatásúak, működnek a Candida albicans ellen, amely a gombás fertőzések gyakori okozója.
  4. Köhögéscsillapító hatása van: ezt szerény személyem is alátámaszthatja. Torokfájás, köhögés esetén a kakukkfüves inhalálás csodákra képes! Teája is remek köhögéscsillapító.
  5. Potenciálisan előnyös hatása van mellrák esetén: egy 2018-as vizsgálat megállapította, hogy a kakukkfű és a szegfűszeg illóolajok gátolják a mellrák sejtvonalait. Egy 2021-es tanulmány megerősítette ezeket az eredményeket. Ez a kijelentés persze még gyerekcipőben jár, de mindenképpen ígéretes.
  6. Jó kártevők ellen: sőt, takarításra is, ugyanis hatóanyaga penész ellen is kiváló lehet. De jó baktériumok, vírusok és kártevők ellen is. Házi készítésű kártevőriasztó is gyártható belőle: 1 teáskanalanként olívaolajhoz 4 csepp kakukkfűolajat cseppents!
  7. Csökkenti a gyulladást, és segíti a gyógyulást.
  8. Bakteriális fertőzések ellen is bevethető: egy 2013-as tanulmány megállapította, hogy a kakukkfűolaj potenciálisan használható élelmiszerek természetes tartósítószereként számos gyakori, emberi megbetegedést okozó baktérium ellen, még alacsony koncentrációban is. Egy másik tanulmány szerint pedig a kakukkfűolaj hatékony a Staphylococcus, az Enterococcus, az Escherichia és a Pseudomonas baktériumok rezisztens törzsei ellen.
  9. Potenciálisan előnyös hatása van vastagbélrák esetén.
  10. Hangulatjavító: a benne lévő karvakrol növeli a szerotonin- és a dopaminszintet, így pozitív hatással lehet a hangulatodra.

A kakukkfű hatékonysága tehát vitathatatlan. Azonban az is tény, hogy nem helyettesíthet semmilyen gyógyszert, és a fenti kijelentések sok esetben kis számú tanulmányon alapulnak. Gyógyhatásával tehát nem kell vitatkoznunk, éppen csak azt kell helyén kezelni, mikor és mi ellen hatásos igazán.

Szárított kakukkfű
Fotó: Canva

Kakukkfűtea

A kakukkfűtea hatása szintén gyakran szóba kerül. Mivel fertőtlenítő és vírusölő, légúti betegség esetén kiválóan alkalmazható.

De éppen emiatt köhögés ellen is bevetheted, és orrdugulás esetén inhalálva valóban csodát tesz. Nyálkaoldó, köptető hatású, sőt, a nők gyógynövényeként is emlegetik, mert a menstruációs görcsöket is enyhítheti.

Fáradtságra, levertségre, alvásgondokra is használják. Külsőleg bőrfertőtlenítő, sebgyógyító hatású. 

Ha teáját akarod fogyasztani, egy csapott evőkanálnyi teafüvet 2–3 deci vízzel forrázz le, negyed óra elteltével pedig szűrd le! 

Inhaláláshoz forró vízbe keverj 2 evőkanál kakukkfüvet, majd a vízgőz fölé hajolva, fejedet lefedve 10–15 percig lélegezd be a gőzt!

Kakukkfűtea
Fotó: Canva

A kakukkfű termesztése

Ha már tudjuk, milyen klassz növény, jó lenne tudni azt is, hogyan termeszthető.

Aggodalomra semmi ok, ugyanis meglehetősen igénytelen, könnyen termeszthető növényről van szó.

A kakukkfű korlátozottan télálló, mínusz 15 fokig bírja a fagyot. Éppen ezért balkonon cserépben vagy konyhában is termeszthető. 

Ha mégis a konyhakertbe ültetnéd, a legjobb, ha palántaként ülteted el. Ezt május végén, június elején célszerű megejteni. A palántákat kettesével, 25 centis tőtávolságra ültesd.

Tudtad? A kakukkfű neve nagyon is köthető a kakukk madárhoz. Ugyanis virágzása éppen arra az időszakra esik, amikor a kakukk megszólal.

Év közben nem különösebben igényel törődést, az öregebb növényeket érdemes visszavágni, és 6-7 évente megújítani őket.

Ültesd napos, árnyékmentes helyre. Ne félj a tűző naptól, kifejezetten szereti azt is, azonban az öntözést azért a kakukkfű sem veti meg. Száraz időszakban locsold meg rendszeresen.

Talaj iránt sem igényes, a nagyon agyagos, hideg földben kevésbé fejlődik, minden másban jól érzi magát.

Kakukkfű a konyhában

A kakukkfű csodálatos összetevő, amelyet a világ konyháiban is előszeretettel használnak, különösen Franciaországban, Olaszországban és a Földközi-tengeren.

A friss levelek, vagy akár ágak csodásan kiegészítik a húsokat, halakat. De jól kiegészíti a gombát és a különböző gyökérzöldségeket is.

A kakukkfű pozitív hatással lehet az étolajok biztonságára és élettartamára is. Egy 2012-es tanulmány szerint a kakukkfű kivonat meghosszabbíthatja a napraforgóolaj stabilitását különböző hőmérsékleteken, valamint antioxidáns hatású. Tehát tedd bele bátran 1-1 üveg olajba a kakukkfű ágakat!

Paradicsomos ételekben, túróhoz keverve is szuper alapanyag, a mediterrán ízek közül sem hiányozhat.

Kakukkfű a konyhában.
Fotó: Canva

Ha tésztaszószt készítesz, akár paradicsomos, akár tejszínes, a kakukkfűben nem fogsz csalódni. De ugyanígy egy pestot is feldob.

Hagyma és alma mellé is jó párosítás, egészben sült húsokba is bátran tegyél kakukkfű ágakat.A tengeri halak, a lazac is finomabb lesz tőle, de a semlegesebb ízű zöldségeket is feldobja. Cukkini vagy burgonya mellé is tökéletes, sőt, salátaöntetbe keverve is nagyon finom.

search icon