Nátha? Influenza? Íme a legjobb természetes gyógymódok!
Nátha? Influenza? Íme a legjobb természetes gyógymódok!

A légúti betegségek időszakában nem árt tudni, melyek azok a természetes gyógymódok, amelyekhez akkor is fordulhatsz, ha kifejezetten kerülnéd a gyógyszereket. A gyógyteákon innen és túl: gyógyszerész segítségével összeállítottuk a tökéletes természetes gyógyulás zálogát.

Egy sima megfázás vagy egy könnyebb tünetekkel jelentkező légzőszervi megbetegedés esetén nem feltétlenül van szükség arra, hogy gyógyszerekhez nyúlj. Tapasztalatból beszélek, ugyanis várandósságom alatt nekem sem volt más lehetőségem, amikor a megfázásomat kellett kúrálni.

Egy megfázás révén volt lehetőségem nagyjából mindent kipróbálni, amit a természet adott. És volt, ami nem várt eredményeket hozott. Könnyen elképzelhető, hogy a mindenféle forró italporokkal gyorsabban gyógyultam volna, de a gyógynövények sem okoztak csalódást.

természetes gyógymódok
Rengeteg természetes gyógymód közül választhatsz.
Fotó: Canva

Mikor nem érdemes gyógyszereket alkalmazni?

Ez természetesen lehet döntés is! A természetes gyógymódok gyakran teljesen megfelelőek, egészen kiválthatják a gyógyszereket. Elképzelhető, hogy a gyógyulási folyamat lassabb lesz, de hosszú távon sokkal többet adunk a szervezetünknek, ha inkább ezeket választjuk.

Megfázásos megbetegedések esetén várandósságomig én is inkább a gyógyszeres dobozt túrtam fel ahelyett, hogy természetes megoldásokkal gyógyítottam volna magam. Azonban rá kellett jönnöm, hogy a természetes módszerek nemcsak hatékonyak, hanem jóval egészségesebbek is.

Természetesen nemcsak a terhesség és a szoptatás „kényszeríthet bele” a gyógyszerek elhagyásába. A gyógyszerész szerint például az allergia is olyan állapot, amikor nem szedhet akármit az ember.

Igaz ez továbbá egyes krónikus betegségekre is, különös tekintettel – a népszerű megfázás elleni készítmények tartalmazta paracetamol miatt – a máj- és veseelégtelenségre, a diabéteszre, valamint a kezeletlen hipertóniára. 

Tehát ezekben a helyzetekben alaposan meg kell fontolni, hogy milyen gyógyszert alkalmazzunk. Érdemes mindenekelőtt kikérni kezelőorvosunk vagy egy gyógyszerész tanácsát. 

Hangsúlyoznom kell azonban azt is, hogy egyes gyógyszerek és gyógynövények nem szedhetők együtt, ugyanis kölcsönhatásba léphetnek egymással. Ezért minden esetben kérd ki gyógyszerész véleményét, mielőtt belevágsz az „öngyógyításba”!

gyógynövény
Te magad is száríthatsz gyógynövényeket.
Fotó: Canva

Miért zöldebbek a természetes gyógymódok?

Annak ellenére, hogy valószínűleg adja magát a válasz, érdemes kicsit a dolgok mögé nézni. Egyre fontosabbá válik, hogy nyissunk a természetes megoldások felé, és sajátítsuk el ezeket a gyógymódokat. Gondoljunk csak bele, milyen környezeti terhelést okoznak a gyógyszerek!

A kemikáliák nemcsak a szervezetünkben okozhatnak károkat hosszú távon, hanem a szennyvízen keresztül a talajba és a vízbe jutva is.

Gondoljunk bele, hogy hány tonna gyógyszer kerül forgalomba évente! Ezeket elfogyasztjuk, majd a vizelettel kiürülve a vízbe is belekerülnek. Káros hatásukat tovább erősíti, ha egyszerre többféle hatóanyag kerül a vizekbe, a talajba.

Arról nem is beszélve, hogy az állati trágyában lévő gyógyszermaradványok is óriási mennyiségben kerülnek bele a termőföldbe.

Az USA-ban például ma már környezeti hatástanulmányt kell készíteni azokra az újonnan bevezetésre kerülő gyógyszerekre, amelyek várható koncentrációja a vízben nagyobb, mint 1µ g/l. Európában ez a határérték 0,01 µ g/l.

Tehát ha tudatos vagy, abszolút nem meglepő, ha inkább kerülöd a gyógyszereket, és a természetes megoldások felé fordulsz, hiszen ez a fenntarthatóbb megoldás. A fenntarthatósággal és azzal, hogy mi mit tehetünk bolygónk védelméért, kiemelten foglalkozott a nemrég véget ért Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is.

Gyógyszermaradványok a szervezetben: mit okozhatnak?

Térjünk ki arra is, mit okozhatnak a népszerű és gyakran nagy mennyiségben alkalmazott megfázás elleni gyógyszerek a szervezetben!

A gyógyszerész kérdésemre elmondta, hogy ezeket a készítményeket – mivel legtöbbjük paracetamolt tartalmaz – csak rövid ideig alkalmazhatjuk. Ez maximum 5 nap lehet, ugyanis használatuk hosszú távon máj- és veseelégtelenséget okozhat.

Ennek oka az, hogy a gyógyszerek felhalmozódnak a májban, ahol káros metabolit képződhet. 

Tehát csak okosan a megfázásra alkalmazott gyógyszerekkel! Remekül kiválthatják őket a gyógynövények is, ezért érdemes kicsit bekukkantani a természet gyógyszertárába.

A gyógyteák közül érdemes saját szárításút vagy gyógyszertári változatot választani.
Fotó: Canva

Íme a legjobb természetes gyógymódok, ha megfáztál!

A gyógynövények és a gyógyító élelmiszerek tárháza szinte végtelen. A természetes gyógyulás híveinek nagy eséllyel nem kell bemutatni ezeket a megoldásokat. Nézzük most sorra, mit hogyan használj!

  • Fokhagyma: a kis büdös csodanövény nem csak az ételeidet dobja fel, hanem az immunrendszeredet is. Ízanyaga ugyanis erős baktérium- és vírusölő hatású, a benne lévő flavonoid tehát immunerősítő és általános egészségvédő. 
    Megfázás esetén csökkenti az orrdugulást, csillapítja a torokfájást és a köhögést is. Naponta egy gerezd fokhagyma nyersen vagy mézzel keverve csodákat tehet, de forró tejbe reszelve is hatásos. 
  • Fahéj: a finom illatú fűszer a vércukorszintedet is kordában tarthatja, emellett jó emésztést ígér, valamint baktériumölő és fertőtlenítő hatású. A fahéjtea megfázásos tünetekre első osztályú. Ha egy nagyobb citrom levét összekevered egy fél kávéskanál fahéjjal és egy nagy evőkanál mézzel, szintén csodás gyógyszert kapsz.
  • Hársfavirágzat: igazi megfázásos „mindenes”, ugyanis hurutoldó, köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő is. Emellett izzasztó hatású, és a torokgyulladást is enyhíti. A tea a növény forrázása után negyed órával fogyasztható, de a hársfavirág méze is remek a megfázásos megbetegedésekre.
  • Csipkebogyó: magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően a házi patika elmaradhatatlan alkotóeleme. Csillapítja a megfázás és az influenza tüneteit, de megelőzésre is használhatod, ebben az esetben heti 3-4 alkalommal fogyaszd! Áztass egy marék megtisztított csipkebogyót 2 deci vízbe, hagyd egy éjszakán át a hűtőben, és add a teádhoz fogyasztás előtt!
  • Gyömbér: a csípős, különleges ízű gömbért érdemes beilleszteni a mindennapok táplálkozásába. Azontúl, hogy baktériumölő és lázcsillapító hatású, a gyomornak is jót tesz. Reszelj le egy ujjnyi gyömbért, forrázd le 2 deci vízzel, hagyd állni, majd mézzel, citrommal vagy akár magában fogyaszd el! Töményebb immunerősítőt is készíthetsz reszelt gyömbér, méz, citrom és fokhagyma kombinációjából. Ebből a keverékből akár mindennap elfogyaszthatsz egy kis kanállal.
  • Homoktövis: magas C-vitamin-tartalma mellett remek hatással van az immunrendszerre. A kis sárga bogyók otthonául szolgáló bokrok egy ökológiai kertben is jó szolgálatot tesznek, ráadásul remek szárított vagy velős készítmény hozható össze a termésből. 
A homoktövis jó hatással van az immunrendszerre.
Fotó: Canva
  • Orvosi ziliz gyökere és hajtása: köhögéscsillapító és a száj, a garat megbetegedéseire remek növény. Elsősorban étrend-kiegészítőkben találkozhatsz vele.
  • Izlandi zuzmó: a gombák és az algák szimbiózisának köszönhetjük ezt a növényt. Antibakteriális hatású gyógynövény, amely csodálatos megoldás légúti problémákra, kaparós torokra vagy náthára is.
  • Lándzsás útifű: gyermekkorunk klasszikus szirupja. Nem csoda, hiszen baktériumölő, ráadásul remek köhögéscsillapító. 
  • Borostyán: szaponintartalmának köszönhetően nyákoldó hatású, valamint hörgőtágító is, így köhögésre is szuper gyógynövény.
  • Bodzavirágzat: a finom illatú virág izzasztó, így meghűléses panaszokra kiváló megoldás. 5 perc áztatás elegendő neki, de rekedtség esetén gargalizálni is érdemes vele.
  • Kakukkfű: személyes kedvencem köptető és gyulladáscsökkentő hatású. Igazi csodaszer, ha megfáztál, teaként és gargalizálásra is jó megoldás.
  • Mályva: csökkenti a tüdő, a hörgők, a hangszálak és a mandula gyulladását, valamint segít a köhögés elmulasztásában.
  • Kamilla: az adu ász kamilla megfázásra tökéletes, a légúti hurut ellenszere, enyhíti a rekedtséget, és az egész szervezetre jótékonyan hat. Forrázást követően 10 percig hagyd állni, majd mézzel ízesítve fogyaszd!

Inhalálás: megbízható és meglepően hatásos módszer

A megfázásos, orrfolyásos tüneteim enyhítésében a legnagyobb segítséget az inhalálás jelentette. 

Azontúl, hogy végre kaptam levegőt, fel is frissített, kicsit kirángatva a betegség okozta homály mélyéről. 

Több gyógynövénnyel is kísérleteztem, de a legjobb, leginkább ajánlható gyógynövény a kakukkfű lett, mivel minden alkalommal csodásan kitisztította a fejem.

A leforrázott, nagyjából másfél liternyi oldattal 10–15 percig inhaláltam, természetesen törölközővel alaposan letakart fejjel.

A kamilla is jónak bizonyult, de a kakukkfüvet semmi sem utasította maga mögé: napi 1 vagy 2 alkalmat javasolok, valóban csodákra képes.

A gyógynövényekkel való inhalálás is hatásos lehet.
Fotó: Canva

Orrspray: mikor és milyet használj?

Fontos beszélnünk az orrspray-kről is, hiszen ezek is maximum 5–7 napig alkalmazhatók, hosszú távon nem túl előnyös a használatuk.

A gyógyszerész elmondta, hogy túlzott használatuk következtében bizonyos idő elteltével csökken a hatásuk. Ilyenkor ellentétesen hatnak: nyálkahártya-duzzanatot okoznak, a beteg ismét orrdugulást tapasztal, ezért még gyakrabban alkalmaz orrspray-t.

Tehát használd őket óvatosan, és ha nem kritikus a helyzet, a fent említett inhalálással is segíthetsz magadon.

Érdemes a sóoldatos orrspray-ket előnyben részesíteni.

A megfázás klasszikusan olyan betegség, amelyre számos természetes gyógyír létezik, és akár az egész repertoárt kipróbálhatod ahhoz, hogy megtaláld a tökéletes megoldást a szervezeted számára.

Egyvalamit azonban mindenképp tarts szem előtt: a gyógynövények használatát sem szabad túlzásba vinni! Mindig érdeklődj a kiválasztott természetes gyógymód alkalmazásának szabályairól!

A kúraszerű használattal nem lehet probléma, azonban ha túl sokáig használsz egy gyógynövényt, a hatóanyagok felhalmozódhatnak a szervezetedben. Mindig kérd ki szakember véleményét, mielőtt hosszasan igénybe vennél egy gyógynövényt!

Kiemelt kép: Canva

search icon