Veszélyben a déli sarkvidék egyetlen őshonos rovarfaja
Veszélyben a déli sarkvidék egyetlen őshonos rovarfaja

Az Antarktiszi-félsziget és a környező szigetek nedves talajában tenyészik a antarktiszi szúnyog (Belgica antarctica), mely a déli sarkvidék egyetlen őshonos rovarfaja. Az állat egyedülálló módon volt képes alkalmazkodni a szélsőséges körülményekhez, melyhez például az is kellett, hogy mérsékelt égövi rokonainál hosszabb, két éves életciklusának nagy részét lárvaként töltse.

A sarkvidéki szúnyog különleges képessége, hogy lárvái a tél beállta előtt testük nedvességtartalmának akár 70%-tól is megszabadulnak, hogy aztán szó szerint lefagyva vészeljék át a telet. A fél éves, diapauzának nevezett állapotban a jégkristályok így nem károsítják szöveteiket – írja a Qubit cikke.

Kentucky Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az állatokra az egyre melegebbé váló sarkvidéki tél. Az eredmények szerint, melyeket a Functional Ecology című tudományos folyóirat legutóbbi számában tettek közzé, a hőmérsékletemelkedés egyértelműen negatívan befolyásolja az antarktiszi szúnyogok túlélési esélyeit.

A kutatás során laboratóriumi körülmények között szimulálták az egyre melegebb antarktiszi körülményeket. A korábban begyűjtött lárvákat három különböző hőmérsékleti szinten tartották 6 hónap erejéig, köztük a kifejezetten hidegnek számító -5 Celsius-foktól, az utóbbi években egyre gyakoribbá váló -1 Celsius-fokig. Az utóbbi hőmérsékleten áttelelő lárvák esetében a későbbi szaporodási sikerek szignifikánsan alacsonyabbak voltak.

Ennek hátterében a kutatók szerint az állhat, hogy a melegebb körülmények között a lárvák felemésztették energiaraktáraik javát. Ez azért igen aggasztó, mert akár azt is jelentheti, hogy természetes körülmények között nem képes megújulni a populáció, így akár egy-két (szúnyog) nemzedék elteltével eltűnhet a faj a déli sarkvidékről. Hogy többet megtudjanak a rovarok túlélési esélyeiről és arról, hogy esetleg képesek-e gyorsan alkalmazkodni a megváltozó körülményekhez, a kutatók a terepen is vizsgálódni szeretnének. Ez már csak azért is fontos, mert egyelőre nem tudni, hogy a faj visszaszorulása, adott esetbe pedig eltűnése milyen hatással lehet a helyi ökoszisztémára. (Qubit)

search icon