Kongatja a vészharangot az EU mezőgazdasági termelőinek szövetségének, a COPA-COGECA sajtóközleménye: a mézbetakarítás 40%-kal csökkent az idén és az ágazatnak sürgősen szüksége van az Európai Bizottság segítségére.

A rekordveszteség újabb csapást jelent az ágazatra nézve, amely egyébként is „mély és strukturális piaci torzulásoktól szenved”. A tavalyi évhez hasonlóan gyenge termésért az éghajlati viszonyokat okolják a gazdák, beleértve az áradásokat és az aszályokat, melyek a növények virágzási időszakának csökkenéséhez vezetett.

A jelentés azt is megjegyzi, hogy soha nem volt még nagyobb egyenlőtlenség az EU mézágazatában, kiemelve, hogy a közép- és kelet-európai országokat különösen súlyosan érintették a szélsőséges éghajlati viszonyok. Tekintettel arra, hogy a termelők nagy része Kelet- és Dél-Európában található, a COPA-COGECA mézmunkacsoport most a termelés példátlan visszaesésére figyelmeztetett, amely az e régiókból származó bizonyos mézfajták, például az akácméz közeljövőbeni hiányában jelenhet majd meg.

Csak Magyarországon az akáctermés a szokásos mennyiség mindössze 10%-át érte el, míg az összes virág termése az átlag 30%-a körül volt. Az ágazat hasonlóképpen jelentős veszteségekről számolt be Portugáliában és Olaszországban, a szakértők 70–80%-os csökkenést becsültek a két országban.

A hozamok csökkenését ugyanakkor nem kísérte megfelelő áremelkedés a szövetség szerint, sőt a méz ára a fő importáló országokban továbbra is csökken.

A nyilatkozat hozzátette, hogy a megfelelő eszközök nélkül veszélyben van a méhészet jövője. Különösen az erős eredetmegjelölés hiánya és a méz szinte észrevehetetlen hamisítása jelenti az ágazatot érő két legnagyobb fenyegetést, ezért a szövetség felszólította az európai jogalkotókat, hogy tegyenek intézkedéseket ezekkel kapcsolatban.

A szövetség elnöke, Etienne Bruneau szerint a 650 ezer méhész megélhetésének veszélyeztetése mellett a helyzet sokkal szélesebb körű következményekkel járhat az ökoszisztémára: gazdák millióinak terményét porozzák be ugyanis a méhek. Bruneau a gyengélkedő ágazat megsegítésére meghozható intézkedéseket javasolva hozzátette, hogy az EU közös agrárpolitikájának (CAP) segítenie kell a piaci volatilitás káros hatásai elleni küzdelemben.

Az Európai Unió a világ második legnagyobb méztermelője és legnagyobb importőre. Az EU-ban 650 000 méhész mintegy 18 millió méhkaptárt gondoz, illetve mintegy további 10 millió kaptár található olyan gazdaságokban, melyek jövedelmük jelentős részét méhészetből nyerik.

(euractive.com)

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version