Az elmúlt években megfeleződött a hazai fecskeállomány, napjainkra az emberi mulasztások miatt kétmillió fecske hiányzik Magyarországról. Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) szóvivője ismét hangsúlyozta az InfoRádiónak, mennyire fontos szerepet töltenek be a madarak az ököszisztémában és hogy ezek a madarak évente kétezer tonna kártevő rovartól szabadítanának meg bennünket, melyeket repülés közben ejtenek el.
A fecskepusztulás több okra vezethető vissza: az élelmiszer-pazarlást kiszolgáló nagyüzemi mezőgazdaság, a globális klímaváltozás, a nem korszerű vegyszerrel végzett szúnyoggyérítés, valamint a fecskefészkek leverése. A fecske létszám csökkenésének eredményeképpen, augusztusonként kétmillióval kevesebb fecske van az országban, mint két évtizeddel ezelőtt, ennek pedig az a következménye, hogy mivel egyedenként legalább egy kilogramm rovart fogyasztanak, kétezer tonna rovarral több marad életben. Ugyanakkor a kémai szúnyogirtás korszerűtlensége miatt nem túl hatékony, száz elpusztult rovarból csupán kettő szúnyog.
A partifecskék élőhelye is nagy mértékben csökkent az elmúlt évtizedekben, már csak a Tisza Tokajtól északra lévő szakaszán találnak leszakadó partfalakat, így a szárazföldre voltak kénytelenek behúzódni akár homokbányákba, esetenként munkagödrökbe.
Pozitív tendencia ugyanakkor, hogy a lakosság egyre tudatosabb a fecskék védelmével kapcsolatban, a felvilágosító kampányok hatására a fecskefészek-leverések száma több mint ötven százalékkal csökkent az elmúlt tíz évben. Ha pedig valaki kedvet érez a fecskék szaporodásának segítésére is, az MME honlapján hasznos útmutatót találhat fészeképítésről.
(fotó: pixabay – TheOtherKev)