Az országban 70 éve kihaltnak nyilvánított faj nyolc példánya érkezik augusztusban Namíbiából. Az indiai tisztviselők reményei szerint a projekt sikeres lesz, és újra teret nyerhet a ragadozó az országban.
Az 1952-ben Indiában kihaltnak nyilvánított ázsiai gepárd egykoron az Arab-félszigettől Afganisztánig terjedő területeken volt megtalálható, ám ma már csak Iránban él. Az ottani kormányzati tisztviselők korábban arról számoltak be, hogy szerintük már csak 12 példány lehet életben.
Így aztán a visszatelepítéshez a gepárdokat Afrikából kell hozni. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a veszélyeztetett fajok közé sorolt fajból világszerte csak mintegy 7000 példány élhet a vadonban. A legnagyobb populáció Namíbiában él, ezért onnan érkeznek az állatok.
A gepárd visszatelepítési projekt fő célja, hogy életképes metapopulációt hozzon létre Indiában, amely lehetővé teszi a gepárdok számára, hogy betöltsék funkcionális szerepüket csúcsragadozóként.
– közölte az ország környezetvédelmi minisztériuma
Mindez azután történt, hogy az indiai legfelsőbb bíróság 2020-ban úgy döntött, hogy egy „gondosan kiválasztott helyre” vissza lehetne telepíteni a gepárdokat. A kétévnyi előkészület gyümölcse, hogy a jövő hónapban az állatok megérkezhetnek a dél-ázsiai országba.
Érdekesség, hogy a gepárd a világ leggyorsabb szárazföldi állata: óránként 113 kilométeres sebességre képes, igaz csak rövid távon. (BBC)