Zöldkozmetikumok – Te nyitott vagy rájuk?

Zöldkozmetikumok – Te nyitott vagy rájuk?
Zöldkozmetikumok – Te nyitott vagy rájuk?

Azt már tudjuk, hogy az üvegházhatású gázok, a káros ultraviola sugárzás vagy a szélsőséges időjárás, mind a klímaváltozás számlájára írhatók. Az sem kérdés, hogy az emberi tevékenység is nagyban hozzájárul ezekhez a változásokhoz. De mi a helyzet a mindennapi használati cikkeinkkel, például a kozmetikumokkal? A megfelelő termékek kiválasztásával vajon csökkenthetők az említett problémák?

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem harmadéves kertészmérnök hallgatói a zöldkozmetikumokat és ezek csomagolását emelték a célkeresztbe. Megvizsgálták, hogy a lakosság mennyire veszi komolyan a kozmetikumok összetevőit, készítésük menetét és a bolygóra gyakorolt hatásukat. A fenntartható kozmetikumok használata ugyanis kicsi, de hatékony lépést jelenthet egy fenntarthatóbb világ felé.

Mit nevezhetünk zöldkozmetikumnak?

Nem egyszerű a választás, amikor az ember belép egy drogériába: könnyű elveszni a rengeteg termék között. Azonban egyáltalán nem mindegy, mit kenünk a bőrünkre, a hajunkra, mit szív fel a testünk, és egy termék milyen körülmények között kerül a polcokra. Valamint azt is szem előtt kell tartanunk a választás során, hogy mennyi hulladékot és szennyező anyagot juttattunk így a vizekbe, a talajba, a természetbe.

A zöldkozmetikumok lényege, hogy:

  • vegán, természetes alapanyagokból készülnek,
  • újrahasznosítható csomagolásban értékesítik őket,
  • környezetre nem káros összetevőket tartalmaznak,
  • a kémiai anyagokat háttérbe szorítják az előállításuk során,
  • nem kötődnek hozzájuk állatkísérletek.

De vajon a vásárlókat milyen mértékben érdekli a fenti lista?

Az alapanyagok is fontosak.
Kép: canva

Mit mi alapján válasszunk?

A felmérések arról tanúskodnak, hogy tudatosan kevesen vennének olyan krémeket és illatszereket, melyekről tudják, hogy állatokon tesztelték őket a jobb minőség elérése érdekében. Emellett számos vevő még sincs tudatában annak, hogy napjainkban is nagyon sok esetben alkalmaznak állatkísérleteket.

Az alábbi jelölések alapján megbizonyosodhatunk arról, hogy mely termékek tartoznak a „zöld” kategóriába:

  • „vegán” felirat;
  • „újrahasznosított” logó;
  • fát ábrázoló embléma;
  • zöld pipa, nyúl és virág.

Az egyetemi hallgatók közvélemény-kutatást végeztek, amelyből kiderült, hogy a megkérdezettek 52%-a már hallott ezekről a termékekről, sőt sokan tudatosan vásárolják is őket.

A válaszadók azt is elárulták, hogy habár többségük kissé sokallja ezeknek a termékeknek az árát, mégis hajlandók lennének akár többet is fizetni értük.

Egyre többen bólintanak rá a tudatos szépségápolásra.
Kép: canva

Mi a helyzet a kémiai oldallal?

Hogy jobban beleáshassuk magunkat a témába, az ,,Okosszépség” oldal vezetője, Sz. Dóra avatott be minket a kozmetikumok világába, aki egyben szakképzett vegyész is.

A hölgy elmondta, hogy a tudatos bőrápolásban a „tudatos” szó elsősorban nem a természetvédelemre vonatkozik, hanem arra, hogy a bőrünk igényeinek megfelelően használjuk a kozmetikai termékeket. Csupán attól, hogy egy termék natúr, organikus vagy vegán, nem feltétlenül jobb a hatásfoka, és nem biztos az sem, hogy jobbat tesz a bőrnek.

Sz. Dóra arra is rávilágított arra, hogy a megfelelő kozmetikumok kiválasztásakor nem elég a környezettudatosság, hanem a bőrünk egészségét is szem előtt kell tartanunk. 

Összességében a megkérdezett szakértő véleménye és az egyetemi kutatás eredménye alapján megállapíthatjuk, hogy a zöldkozmetikumok és a tudatos bőrápolás terén számos tényezőt kell figyelembe venni. A környezetbarát megoldások mellett a bőrünk valódi igényeire való összpontosítás kulcsfontosságú a szépségápolásban. Szerencsére manapság könnyedén találhatunk olyan készítményeket, amelyek mindkét elvárásnak megfelelnek.

Kiemelt kép: canva

search icon