A Kultúrgorilla új projektében az ember és a természet újrakapcsolódási lehetőségeire reflektál azzal, hogy a Bartók Béla úti Zipernowsky Stúdióban egy magaságyásba ültetett, folyamatosan növekvő, szabadon burjánzó vadvilágot hoz létre.
A projekt a városlakók számára megtekinthető, igaz csak a kirakaton át. Azonban szimbolikusan ez is a projekt része, hiszen arra is próbál rámutatni, hogy a jelenlegi pandémiás körülmények milyen változásokat hoztak. Olyan kérdések vetődnek például fel, hogy mihez és hogyan kerülhetünk ma közel, vagy hogy mi lesz a sorsa azoknak a dolgoknak, amelyekhez nem tudunk kapcsolódni.
A két négyzetméteres kertbe pipacsot, sást és más vadnövényeket ültettünk, amelyek hamarosan virágozni fognak, így érdemes figyelemmel kísérni a változásokat, mert az segíthet újrakapcsolódni a növényekhez, amelyek a természet alapvetően fontos elemei.
– mondta Göttler Anna, a kirakat kiállítás egyik kurátora
A projektben Máté András, az ökológiai szemléletű gyeptelepítés szakértője is közreműködött, aki cégével olyan innovatív kertészetet működtet, ahol vadon termő növényeket von termesztésbe. Ilyen vad növényekből állították össze az installációt is: zárt homokpusztákra és homoki szántókra jellemző mikro-növényvilágot hoztak létre.
Az installáció, mely szándéka szerint a járvány, a természet, és az ember viszonyára reagál talán segít abban, hogy megértsük a pandémia által előidézett változások gyökerét és a szellemi egyensúlyunk valamint a környezet stabilitása közti alapvető összefüggéseket.
A projektet, mely május 31-ig megtekinthető a Bartók Béla út 33-as szám alatti Zipernowsky Stúdió kirakatában az Újbuda Önkormányzata, a Humusz Szövetség és Horváth Gábor, magaságyás készítő asztalos is segítette. Az installáció online felülettel egészül ki, ahol az érdeklődők megtekinthetik, hogy milyen növényfajok találhatók a magaságyásban, illetve egy imaginációs gyakorlattal, amely a kert témáját dolgozza fel, és otthon is elvégezhető.