Több száz éves vulkánkitörés rejtélyét fejtették meg
Több száz éves vulkánkitörés rejtélyét fejtették meg

A skót St Andrews Egyetem kutatóinak köszönhetően egy óriási vulkánkitörés helyszínének rejtélye oldódott meg majdnem 200 év után.

1831-ben egy hatalmas vulkánkitörés következtében kénes gázok kerültek a légkörbe, amelyek visszaverték a napsugárzást, és megközelítőleg 1 C°-os globális lehűlést okoztak. Ez a világszerte dokumentált hideg időjárás terméskieséshez és pusztító éhínséghez vezetett – olvasható a Phys.org tanulmányában.

Bár a tudósok számára nem voltak ismeretlenek ezek az események, a vulkán beazonosítása mégis heves vita tárgyát képezte, egészen mostanáig.

A Dr. Will Hutchison, a St Andrews Egyetem Föld- és Környezettudományi Karának munkatársa által vezetett új kutatás során a csapat kielemezte az 1831-es esemény jégmagmintáit, és a hamulerakódások alapján tökéletes „ujjlenyomat-egyezést” találtak.

„Csak az utóbbi években vagyunk képesek arra, hogy mikroszkopikus méretű hamutörmeléket vonjunk ki a sarki jégmagokból, és részletes kémiai elemzéseket végezzünk rajtuk. Ezek a törmelékdarabkák hihetetlenül aprók, nagyjából egytizedei az emberi hajszál átmérőjének” – magyarázta Dr. Hutchison.

A hamu elemzése során megállapították, hogy azok teljesen megegyeznek a Kuril-szigetek egyik lakatlan szigetén elhelyezkedő Zavaritskii vulkánéval. A szigetcsoport az Ohotszki-tenger és a Csendes-óceán között, a japán Hokkaidó szigettől az orosz Kamcsatka-félszigetig húzódik.

A rejtély megoldása hosszú ideig tartott, és kiterjedt együttműködést igényelt a japán és orosz tudósokkal, akik mintákat küldtek ezekről a távoli vulkánokról.

Az a pillanat, amikor a laboratóriumban kielemeztük a vulkánból és a jégmagból származó két hamumintát, igazi heuréka pillanat volt.

Az 1831-es kitörésért felelős vulkán jelentős globális hatást gyakorolt ​​az éghajlatra, és súlyos következményekkel járt az emberi populációra nézve. A rejtélyes kitörések forrásainak azonosítása azért kulcsfontosságú, mivel lehetővé teszi a tudósok számára, hogy feltérképezzék és nyomon kövessék a Föld azon régióit, amelyekben a legvalószínűbbek az éghajlatot megváltoztató vulkanikus események.

Forrás: Phys.org

Kép: Canva

search icon