Sokan szeretnénk megúszni a magas vízszámlát, ám a kert ebben nem segítség. Főleg akkor nem, ha nem tervezzük meg jól, milyen kertet is szeretnénk.
Ha viszont tervezünk, az első lépés az, hogy olyan fajokat szerzünk be, amelyek jól tűrik a szárazságot, és nem igényelnek nagy mennyiségű vizet még a legnagyobb melegben sem. Az ilyen irányú gondolkodás nemcsak a pénztárcánkon fog meglátszani, hanem úgy tehetünk szert szép kertre, hogy a befektetett energiát minimálisra csökkentjük. Hazánk nagy részén azonban sajnos a talajvíz szintje folyamatosan csökken, ami nem kedvez a hagyományos, őshonos fajoknak, hiszen ezek magoncai, csemetéi sokszor nem érik el az életet adó nedves talajrétegeket.
Azért persze ne ijedjünk meg, ugyanis akadnak olyan őshonos fajok, amelyek kifejezetten jól bírják az embernek sem való időjárást. Ilyen például a cserszömörce (a cikk kiemelt képén is ez látható), amely gyorsan és nagyra nő, így sor- vagy ikerházak kertjébe nem ajánljuk, szemben a tiszafával, amelyet rendszeresen gondozva megtarthatunk „élhető” méretben, de ha meggondolnánk magunkat, akár fává is növeszthetjük. Harmadikként pedig álljon itt egy különlegesebb cserje, a babérsom, abból is a japán, amely a városok levegőjét is igen jól tűri. Lassan nő, ellenben vöröses színe üde foltja lehet a kertnek.
Bármelyik mellett is döntünk, ne feledjük, hogy minimális gondozást ezek is igényelnek! Némi víz és tápanyag az év megfelelő szakaszaiban nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egészséges, szép bokraink legyenek, amelyekre minden (lusta) kertész büszke lehet! A vízzel ily módon is takarékoskodva pénztárcánk is jól jár, mégsem kell lemondanunk a szép kertről.
Kiemelt kép: Canva