Az utóbbi évek egyre szélsőségesebb időjárása – illetve a dráguló élelmiszerek – miatt egyre népszerűbbé válnak a kisebb veteményesek a kertekben. A sűrűsödő aszályok miatt fontossá válik a locsolás, ehhez adunk pár tippet. Például szó lesz arról, hogyan érdemes tárolni a zivatarok alkalmával lezúduló esővizet.
MielĹ‘tt rĂ©szletesen is megnĂ©zzĂĽk, milyen vĂzzel Ă©rdemes locsolni, Ă©s mennyi vĂzre lenne szĂĽksĂ©gĂĽnk az elmĂşlt Ă©vek aszályos napjainak Ă©s kertĂĽnk nagyságának fĂĽggvĂ©nyĂ©ben, vegyĂĽnk át nĂ©hány alapvetĹ‘ szabályt, melyeket mindenkĂ©pp Ă©rdemes betartani a nyári locsoláskor.
- Akár kedvenc zöld gyepĂĽnkrĹ‘l, akár a gyĂĽmölcsfákrĂłl, a cserjĂ©krĹ‘l, a rĂłzsákrĂłl van szĂł, a napi rendszeres locsolás helyett Ă©rdemes inkább heti 1-2 alkalommal, viszont bĹ‘sĂ©gesebben locsolni. Ezzel a növĂ©nyek gyökerĂ©t erĹ‘sĂtjĂĽk, ellenállĂłbbá tesszĂĽk Ĺ‘ket a szárazsággal szemben.
- LehetĹ‘leg reggel locsoljunk! ĂŤgy egyrĂ©szt jobban hasznosul az öntözĹ‘vĂz, másrĂ©szt megelĹ‘zhetjĂĽk a leveleken maradĂł vĂzcseppek okozta napĂ©gĂ©st is. Az esti locsolás a felmelegedett talaj miatt könnyebben elpárolog. Az esti locsolás nyomán gombás betegsĂ©gek is kialakulhatnak.
- Új cserjék, fák és különösen balkonládák esetében figyeljünk oda arra, hogy az öntözéssel ne mossuk ki a földet a gyökérzónából!
- A balkonládák földje a kerti talajnál gyorsabban felmelegszik, Ăgy akár naponta is Ă©rdemes locsolni a benne lĂ©vĹ‘ növĂ©nyeket, fĹ‘leg akkor, ha közvetlen napsĂĽtĂ©s Ă©ri Ĺ‘ket. Érdemes emellett odafigyelni a balkonládák mĂ©retĂ©re is, minĂ©l kisebbek, annál könnyebben kiszáradnak!
- Nyaralás, hosszú hétvége alkalmával érdemes a ládákat árnyékos, védett helyre tenni, hogy a nap ne tikkassza ki a növényeket, illetve az esetleges jégeső ellen is védve legyenek.
Milyen vĂzzel Ă©rdemes locsolni?
AlapvetĹ‘en hálĂłzati vĂzzel, kĂştvĂzzel vagy gyűjtött vĂzzel locsolhatunk. Ezek közĂĽl termĂ©szetesen a hálĂłzati vĂz a legdrágább, 200–300 forintba kerĂĽl köbmĂ©tere a csatornahasználati Ă©s egyĂ©b dĂjaktĂłl fĂĽggĹ‘en. Ez a vĂz általában kemĂ©nyebb. Ez alĂłl csak BĂ©kĂ©s vármegye Ă©s környĂ©ke, valamint pár Zala vármegyei kistĂ©rsĂ©g kivĂ©tel. A hálĂłzati vĂz kapcsán az is problĂ©ma lehet, hogy mivel a föld alĂłl jön, hĹ‘sokkot okozhat a növĂ©nyeknek. KĂĽlönösebb átmenet nĂ©lkĂĽl 15–25°C-os hĹ‘kĂĽlönbsĂ©g is Ă©rheti a növĂ©nyeket, fĹ‘kĂ©nt ha erĹ‘s sugárral locsolunk. Ezzel szemben a csepegtetĹ‘megoldások Ă©s a locsolĂłrendszer lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy a vĂz kisebb sugárban, fokozatosabban kerĂĽljön a növĂ©nyek gyökerĂ©hez.
A kĂştbĂłl vett vagy szivattyĂşzott vĂzre is jellemzĹ‘ a nagy hĹ‘kĂĽlönbsĂ©g. Itt is Ă©rdemes odafigyelni a locsolás technikájára. A kĂştvĂz minĹ‘sĂ©ge nemcsak a rĂ©giĂłtĂłl fĂĽgg, hanem akár lokális tĂ©nyezĹ‘ktĹ‘l is. Magának a kĂştnak a fĂşrása szigorĂşan szabályzott. Kisebb, kb. 20 mĂ©ter mĂ©ly kutakat az önkormányzatnál, ennĂ©l mĂ©lyebb vagy nagyobb vĂzkivĂ©telű kutakat a katasztrĂłfavĂ©delmi hatĂłságnál is be kell jelenteni. A sekĂ©lyebb kutak jellemzĹ‘en talajvizet, part menti vizet adnak, az utĂłbbiak akár rĂ©tegvizet is.
Talán a kĂştvĂznĂ©l is jobb megoldás az esĹ‘vĂz gyűjtĂ©se, felhasználása, kĂĽlönösen mostanában, amikor egyre szĂ©lsĹ‘sĂ©gesebbĂ© válik a hullĂł csapadĂ©k eloszlása. A tárolt vĂz azĂ©rt is kedvezĹ‘bb a növĂ©nyek számára, mert azonos vagy hasonlĂł hĹ‘mĂ©rsĂ©kletű, mint maga a növĂ©ny, Ă©s mindig lágy vĂz.
VĂztárolĂł megoldások – Mennyi vĂzre van szĂĽksĂ©gĂĽnk?
Azt, hogy mennyi vĂzre van szĂĽksĂ©gĂĽnk a locsoláshoz, nehĂ©z megbecsĂĽlni. MindenkĂ©pp Ă©rdemes figyelembe venni a talaj adottságait, a napi átlaghĹ‘mĂ©rsĂ©kletet Ă©s a felhĹ‘zöttsĂ©get. A homokos talajok könnyebben beisszák a vizet, a tömöttebb talajok esetĂ©ben ehhez több idĹ‘re van szĂĽksĂ©g.
Az alábbi táblázat azt mutatja meg, hogy egy fĂĽves kertnek – az egyes Ă©vszakokban jellemzĹ‘ körĂĽlmĂ©nyek között – átlagosan mennyi vĂzre van szĂĽksĂ©ge. Ezt a KertfĂĽvesĂtĂ©s.hu szerint „Marcika mĂłdszerĂ©vel” tudjuk saját magunk számára kimĂ©rni. Pár edĂ©nyt vagy poharat helyezzĂĽnk ki a kertbe – akár kĂ©zzel, akár automata (nem csepegtetĹ‘) rendszerrel locsolunk –, Ă©s locsolást követĹ‘en nĂ©zzĂĽk meg, hogy hány mm vĂz gyűlik össze az edĂ©nyekben.
Vezessünk csövet a gyökerekig!
Frissen ĂĽltetett fák nevelĂ©sekor Ă©rdemes csövet fektetni a gyökĂ©rhez, de ágyásokban vagy dĂsznövĂ©nyek esetĂ©ben is működik ez a mĂłdszer. Legjobb eszköz erre a perforált drĂ©ncsĹ‘, mely egĂ©sz hosszában lyukacsos, Ăgy egyenletesen adja le a vizet. Arra viszont figyeljĂĽnk, hogy dugĂłzzuk le a földbĹ‘l kiállĂł csonkot, mert szeles idĹ‘ben a csövön keresztĂĽl ki tud száradni a gyökĂ©rzet.
Emellett mindenkĂ©pp szánjunk kellĹ‘ idĹ‘t a locsolásra, mert ha nem fordĂtunk elĂ©g idĹ‘t rá, a vĂz nagyobb rĂ©sze elpárolog (kĂĽlönösen este); illetve csak a talaj felsĹ‘ rĂ©tege nedvesedik át valamelyest, amihez a gyökerek hozzászoknak, Ă©s a felszĂn közelĂ©ben maradnak, Ăgy kĂ©sĹ‘bb mĂ©g inkább ki lesznek tĂ©ve a szárazságnak.
Az esĹ‘vizet direkt erre a cĂ©lra kĂ©szĂtett tartályokban is gyűjthetjĂĽk. Ezt kĂĽlönbözĹ‘ kertĂ©szetekben, barkácsboltokban lehet kapni. Ha nem idegenkedĂĽnk az egyĂ©ni megoldásoktĂłl, IBC-tartályt is átalakĂthatunk, bekötve az ereszcsatornába. Ilyet használtan 10 ezer forintnál olcsĂłbban vásárolhatunk. Ha kiegĂ©szĂtjĂĽk egy pumpával, akkor környezettudatosan is megoldhatjuk a locsolást, hasznosĂtva az egyĂ©bkĂ©nt a csatornába kerĂĽlĹ‘ vizet.
Megoldás lehet az is, ha kĂĽlönbözĹ‘ talajtakarĂłkkal vĂ©dekezĂĽnk a párolgás ellen. Érdemes lehet a talajt mulccsal befedni, illetve a magaságyások esetĂ©ben szĂ©lfogĂłval, árnyĂ©kolĂłval, jĂ©ghálĂłval vĂ©deni a termĂ©st. Fontos azt is szem elĹ‘tt tartani, hogy a magaságyást oldalrĂłl is sĂĽti a nap, Ăgy gyorsabban kiszárad, mint a szabadföld.
Apró trükk, hogy nyáron is zöld legyen a pázsit
Nyaranta Ă©rdemes kicsit magasabbra hagyni a gyepet, Ă©s a fűgyűjtĂ©st is hanyagoljuk a nyĂrás közben! Ezzel vĂ©djĂĽk pázsitunkat a kiszáradástĂłl, Ă©s hasznos tápanyag is jut a gyökĂ©rzetnek.
LĂ©teznek szárazságtűrĹ‘ fűmagok, de a gyepnek megvannak a termĂ©szetes határai, Ă©s ha nincs locsolva, nyár vĂ©gĂ©re rendre kiĂ©g. A hatĂ©kony árnyĂ©kolás elĂ©rĂ©sĂ©hez Ă©rdemes faĂĽltetĂ©sbe lendĂĽlni, de amĂg nem nĹ‘nek meg kellĹ‘ magasságig, prĂłbálkozhatunk egyĂ©b szárazságtűrĹ‘ növĂ©nyekkel is. IgĂ©nytelen, Ă©s jĂłl bĂrja a meleget a levendula, amely a beporzĂłknak is hasznos virág. További szárazságtűrĹ‘ kerti növĂ©nyeket ITT Ă©s ITT találtok.
Egyre aszályosabbak a nyarak
Ahogy a bevezetĹ‘ben is Ărtuk, hazánkban is egyre gyakoribbak az aszályos idĹ‘szakok. Az OMSZ a honlapján rendszeresen frissĂti adataival a tĂ©rkĂ©pet, amely megmutatja, hogy hol kell fokozottan figyelni.
Kiemelt kép: Canva