Növényeid így vészelhetik át legjobban a forróságot!
Növényeid így vészelhetik át legjobban a forróságot!

Ha a nyár túlságosan forró, a csapadék pedig nagyon kevés, akkor egy idő után már sajnos hiába öntözünk, a meleg nagyon megviseli a növényeinket, akár a házban, akár a kertben élnek. Manapság már nem elég jó minőségű földbe elültetni a palántákat és utána rendszeresen öntözni őket. Ennél többre van szükség ahhoz, hogy valóban gyönyörű növények díszítsék az otthonunkat.

Ráadásul nyáron a gyümölcsfáinkat is érdemes gondosan ápolni, ha igazán bőséges és jó minőségű termést szeretnénk. Ez nem is csoda, hiszen mi is nehezen viselnénk a hőséget innivaló és vitaminok nélkül. Egy kis odafigyeléssel azonban át tudjuk segíteni a növényeinket még a legmelegebb időszakokon is.

1. Távolítsuk el az elszáradt virágokat!

Nyáron a növényeink folyamatosan virágoznak, így mindig lesznek rajtuk elszáradt virágok. Ezeket nagyon fontos eltávolítani, hiszen energiát és tápanyagot vonnak el a növénytől. Ha folyamatosan leszedjük az elszáradt virágokat, a növény minden energiáját új virágok hozatalára tudja fordítani, a levegő is jobban átjárja, és több napfényhez jut. Így jobban tud fejlődni, valamint a betegségek és a kártevők is kevesebb eséllyel tudják megtámadni.

2. Metszéssel a sok virágért

Némely növény számára nemcsak az elnyílt virágok eltávolítása, hanem a metszés is nagyon fontos. A petúniák esetében a hosszabb hajtásokat mindenképp távolítsuk el, sőt érdemes a növény 20%-át lemetszeni a virágzást követően. Hasonló a helyzet a muskátlikkal is, amelyeket szintén ajánlatos visszametszeni a fő virágzást követően.

3. Nem mindegy, hogyan öntözünk!

Van olyan növény, amelyik kevésbé igényli az öntözést, és van, amelyik gyakrabban. Az időjárást azonban mindig figyelembe kell vennünk. Arra mindig ügyeljünk, hogy a gyakori öntözés nem azt jelenti, hogy a növényeknek pangó vízben kell állniuk, ezt ugyanis csak nagyon kevés növény viseli el.

Reggel vagy este öntözzünk?

Aki a reggeli öntözésre esküszik, csakis úgy tegye, hogy a vizet permetszerűen szórja a növényre! Így annak lesz ideje gyorsan megszáradni, ezáltal csökkentve a gombás fertőzések esélyét. Az esti öntözésnél pedig arra kell ügyelni, hogy a víz közvetlenül a gyökérzónában tudjon felszívódni, valamint ne legyen túl nedves a lombozat! Ha erős volt a nappali felmelegedés, akkor az esti öntözés utáni nedvesség teret engedhet a gombás megbetegedéseknek.

Fotó: Canva

Öntözés a magaságyásban és a virágládában élő növények számára

A magaságyásba és a virágládába ültetett növények könnyebben kiszáradhatnak, ezért a nagy melegben érdemes naponta kétszer is megöntözni őket. Arra azonban ügyeljünk, hogy a tűző napfényben semmiképp se öntözzünk, mert könnyedén megéghetnek a leveleik!

A fák is igénylik a vizet

Érdemes a fáinkra is gondolni és a virágzás, valamint a terméshozás idején gondoskodni a vízigényük kielégítéséről. Ha nem kap kellő vizet a fa a terméshozás időszakában, ez a termés nagy részének lehullásához vezethet. Ha viszont túlöntözzük, lassabban fog beérni a gyümölcs, a meglévők pedig megrepedhetnek.

4. Így ápoljuk nyáron a szobanövényeinket!

A szobanövényeink valamelyest védve vannak a nagy hőségtől, ennek ellenére ők is megérzik a nyarat, és más gondozásra van szükségük, mint tavasszal.

Fontos, hogy óvjuk őket a közvetlen napfénytől, az ablaküveg ráadásul még jobban felerősíti a napsugarak erejét, így érdemes a szobanövényeket a nagy hőség idejére árnyékosabb helyre átrakni. Arra is figyeljünk, hogy ne érje őket közvetlenül hideg levegő szellőztetéskor vagy a légkondicionáló berendezés használatakor!

A magasabb páratartalmat igénylő növények számára érdemes a cserépalátétbe kavicsokat helyezni, majd megtölteni vízzel, ami aztán párologni tud. Jó módszer még a párásításra, ha vizet spriccelünk a növényre vagy a levegőbe, illetve a nyár folyamán a kádba helyezve le is zuhanyozhatjuk azokat a növényeinket, amelyek igénylik ezt.

Fotó: Canva

5. A tápanyag utánpótlása is fontos!

A nyári időszakban sokkal gyorsabban felélik növényeink a tápanyagokat, mint más évszakokban, hiszen jóval melegebb van, ráadásul a növények többsége ekkor hoz virágot és termést. Ezért nagyon fontos, hogy tisztában legyünk növényeink tápanyagigényével, mert így pontosan azt tudjuk megadni számukra, amire szükségük van!

Bolygónk gazdag élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.

Forrás: Agroinform
Kiemelt kép: Canva

search icon