A legnépszerűbb hazai kirándulóhelyek között lenne a helye, de a többség még csak azt sem tudja, az ország melyik részén keresse: ez a Zselic. A Dél-Dunántúlon, Baranya és Somogy határán fekvő dombság igazi gyöngyszem, ahol nemcsak a vidéki turizmus és a természet szerelmesei, de a kalandvágyó utazók is megtalálhatják számításaikat. Az alábbi lista szükségszerűen hiányos, ráadásul erősen szubjektív is, a legjobb, ha mindenki személyesen, helyben fedezi fel a Zselic csodáit!
1. Zselici Csillagpark
A sűrűn lakott, illetve a városi területeken már szinte nem is tudjuk, mit jelent a csillagos ég látványa, erről pedig a fényszennyezés jelensége tehet. A sűrű erdőkkel borított, gyéren lakott Zselicben viszont kevés az éjszaki égbolt látványát megzavaró fényforrás, így csodálatos látvány tárulhat a szemünk elé, ha felpillantunk az égre.
Ráadásul itt van a Zselici Csillagpark is. A csillagvizsgálóban 40 cm átmérőjű tükrös távcső, valamint planetárium segítségével ismerhetjük meg a Naprendszer bolygóit, a Nap működését és a világűr többi látványos csodáját. A fényszennyezettség alacsony szintje miatt akár a Tejút is szabad szemmel megfigyelhető a létesítmény 25 méter magas kilátójából. Az aktuális programokat a csillagvizsgáló honlapján találjuk!
Ahogy a honlapon is felhívják rá a figyelmet, érdemes a programokra időben bejelentkezni (ezt telefonon vagy e-mailben tehetjük meg). Néhány esetben azért, hogy biztosan beférjünk, más programokon pedig a részvétel eleve regisztrációhoz kötött!
2009-ben a Zselic Európában az elsők között nyerte el a Csillagoségbolt-park címet. A Nemzetközi Csillagoségbolt Szövetség mérései igazolták, hogy az égbolt mesterséges megvilágítása, a fényszennyezés elhanyagolható mértékű a Zselic egész területén.
(Forrás: vendeg.kaposvar.hu)
2. Almamelléki Állami Erdei Vasút, vagyis a zselici csühögő
A 20. század elején épült, 600 mm-es nyomtávú vasútvonal eredeti célja a területen kitermelt fa, illetve az erdőhöz kapcsolódó egyéb helyi termékek szállítása volt. Mára ezen funkciója megszűnt, sőt a vonal egy részét meg is szüntették, azonban a megmaradt szakaszon – Almamellék és Sasrét között – hétvégente és ünnepnapokon felszállhatunk a gyönyörű tájon kanyargó kisvasútra.
Az almamelléki állomáson érdekes kiállítás keretében ismerhetjük meg a csühögő múltját, a Sasréten pedig erdei iskola és a vasútvonalat alapító Biedermann báró vadászkastélya várja a kirándulókat. Ezeknél is érdekesebb azonban az ősbükkös a hozzá tartozó tanösvénnyel, ahol igazi famatuzsálemek között nyerhetünk betekintést a háborítatlanul hagyott erdők életébe.
A menetrendet és a további fontos információkat a Mecsekerdő Zrt. honlapján olvashatjuk.
A kisvasút 2024-ben május 1. és október 27. között közlekedik menetrend szerint.
3. Bőszénfai Szarvasfarm
Aki még nem simogatott szarvast, viszont szeretne, ne hagyja ki Bőszénfa fő nevezetességét! Az 1300 hektáron elterülő vadgazdaság vendégei testközelből ismerkedhetnek meg hazánk vadvilágának jeles képviselőivel. Az étteremben meg is lehet kóstolni az ízletes vadhúsból készült ételeket.
Augusztus végén, szeptember elején indul a gímszarvasok párzási időszaka. Ilyentájt a zselici éjszakában úgy érezhetjük magunkat, mintha egyenesen a Jurassic Parkba csöppentünk volna. A különleges eseményt kár kihagyni, így érdemes lehet erre az időszakra időzíteni a kirándulást.
4. Szennai Skanzen
A Zselic határában fekvő falu központjában található az Europa Nostra-díjas Szennai Skanzen, ahol megismerkedhetünk a környék hagyományos népi építészetével és szokásaival. Az épületek az úgynevezett talpas-favázas építészet fontos emlékei, melyek egy utcába rendezve látogathatók. A lakóházakon kívül pincékkel és présházakkal, illetve más gazdasági épületekkel is megismerkedhetünk, illetve ezeken keresztül bepillantást nyerhetünk az egykor itt élt emberek mindennapi életébe.
A múzeum területén található a falu máig működő református temploma, mely egyben a térség egyik legszebb műemléke is: az 1785-ben népi barokk stílusban épült templom festett, kazettás mennyezete igazi különlegesség.
Az aktuális programokat és információkat a skanzen honlapján találjuk.
Nem köztudott, de fontos! Az iskolai csoportok díjmentesen utazhatnak a MÁV-val, ha a szennai skanzenbe szeretnének kirándulni. Ennek részletei szintén az intézmény honlapján olvashatók!
5. Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra
A teljes hosszában 541,5 km hosszú túraútvonal egyelőre még kevésbé felkapott, mint a mindenki által jól ismert Országos Kéktúra, de talán nem tévedés azt állítani, hogy idővel hasonló „karriert” futhat be. Ehhez minden adott, hiszen gyönyörű tájakon halad keresztül, és szerencsére a Zselicet sem hagyja ki! A túra 8. szakasza közel 70 km-en keresztül szeli át a dombságot, érintve a fent említett látnivalók többségét.
A szakasz leírása a Kéktúra oldalán olvasható.
+1: Ibafai pipamúzeum
Sokáig azt hittem, hogy a nyelvtörőnek is beillő mondatban szereplő Ibafa a pipájával és a papjával együtt csupán kitaláció. A valóságban viszont tényleg létezik Ibafa, sőt pipamúzeumot is találunk a faluban. Sőt, egykor tényleg élt itt egy pap, aki imádott pipázni. A sztorit, melyben azért van néhány homályos részlet is, többfelé olvashatjuk.
Az ibafai papnak fapipája van, ezért az ibafai papi pipa papi fapipa.
A pipamúzeum felújítási munkálatai miatt mindenképp érdemes telefonon érdeklődni a látogatás előtt. Ehhez a település honlapján találunk elérhetőségeket.
Borítókép: Németh Csilla