Amióta az ember állatokkal osztja meg mindennapjait – tehát meglehetősen régóta –, bizony el is nevezi őket. Noha régészeti bizonyítékaink nemigen vannak arról, hogy a legalább 15 ezer éve háziasított kutyákat már kőbaltás őseink is becézték, azért ez majdnem biztosra vehető, hiszen ösztönösen mindent elnevezünk. De vajon hogy nevezték régen az állatokat, és hogy nevezzük őket ma? Az állatok világnapja alkalmából ennek jártunk röviden utána.
Mielőtt rám vetülne a gyanú árnyéka, hogy meg akarom kérdőjelezni a botos kölönte, a citromcápa vagy épp a pajzsos cankó elnevezését, jelzem: a világért sem! A nevezéktanhoz nincs közöm, az érdekel, milyen néven szólítjuk, illetve szólítottuk a múltban a körülöttünk élő, és leginkább a domesztikált állatokat.
Bodri kutyám, Bimbó tehenem
Tulajdonnevet azok az állataink kapnak, akik ha nem is emberként, de valamiféle személyként, megszemélyesült állatként élnek körülöttünk. Ezek jellemzően olyan állatok, melyekkel dolgunk van, és/vagy sok időt töltünk velük. Emellett még azt is megkockáztatnám, hogy nincs szándékunkban a megevésük.
Bár manapság már simán összebútorozunk baromfikkal is, régen azért kevésbé volt jellemző, hogy a parasztember elnevezze a hétvégi levesbe szánt tyúkokat, legfeljebb a hosszabb ideig szolgálatot teljesítő kakasoknak akadt nevük. Ellenben a gazdasszony öreg tehenének vagy épp a ház lovainak mindig volt becsületes nevük. Ugyanígy a macskáknak is, még ha legtöbbször egy kaptafára kapták is a nevüket. És ha már itt tartunk!
Korábban nem feltétlenül amerikai akciófilmek szereplői után kaptak nevet az állatok, sokkal inkább valamilyen jellemző külső vagy belső tulajdonságuk alapján. Külső tulajdonságok érhetők tetten a Foltos nevű cica, a Kormos nevű kutya nevében. Az állatok jelleme, belső tulajdonságai alapján kapták nevüket a Jámbor, a Pajkos vagy a Rendes névvel illetett ökrök.
Vagy nézzük például Fekete István állatneveit! Ott van Mú, a tehén, Cin, az egér, és Nyau, a macska. Ezekben mind felfedezhetjük az állatok hangját. Persze olykor ezek mellett valódi személyneveket is kaphattak állatok, de ezek – legalábbis saját kutatásaim szerint – nem mutattak túl nagy változatosságot, és nem feltétlenül létező személyek nevei voltak. Nemigen találunk például Ferenc József nevű lovakat, ellenben Bandit, Vilmát vagy Sanyit annál inkább!
Rambó, az ivartalanított kistestű szuka
Összefoglalva a fentieket: régen úgy nevezték az állatokat, ahogy nevezték. Na, de mi a helyzet manapság? Napjainkban hogyan nevezzük az állatainkat?
A Magyar Állatorvosi Kamara adatbázisa alapján tavasszal a 24.hu számolt be a hazai kutyanevek alakulásáról. Ha hihetünk a számoknak, a több mint két millió eb igen jelentős részét, egész pontosan 41 743 egyedet neveznek Picúrnak. A Picúrok ezzel borzasztó fölényben vannak, tízezerrel többen, mint a második helyezett Buksik! A neveket böngészve egyébként nyilvánvalónak tűnik, hogy a fent már említett, külföldi filmekben feltűnő nevek bizony nem dominálnak. Sőt, az első tízben olyan régi klasszikus sorakoznak, mint a Morzsi vagy a Tappancs!
Az tehát túlzás nélkül kijelenthető, hogy – legalábbis kutyáink esetében – a hazai elnevezési hagyományok bizony erősen tartják magukat!
Modern juhnevek nagylexikona
Sajnos a haszonállatok tekintetében nem találtam naprakész adatokat, így rövid kutatást kellett végeznem. Ismerősi körömben tehéntulajdonost nem leltem, van azonban kecske- és juhtartó! Sőt, utóbbi esetében saját adatokat is fel tudtam használni.
Ezek alapján kijelenthető, hogy a modern juhok több mint 83%-át emberi nevekkel illetjük (egész konkrétan: Tamara, Abigél, Margit, Juhcika és Timóteus), míg a maradék, kevesebb mint 17% egyéb néven (pl. Pók) szerepel.
Kecskék tekintetében csupán egyetlen adatforrásom volt, így ezt távolról sem nevezném reprezentatívnak. Esetükben 50% körül mozgott az emberi nevek aránya (Gizi és Elvis), a maradék pedig részben külső tulajdonságok (Kicsi), részben egyéb körülmények alapján (Kettes) nyerte el nevét.
Te hogy nevezed az állatodat?
Szeretnénk tisztán látni a kérdésben: hogyan nevezi állatait a magyar 2023-ban? Ha van olyan állatneved vagy állatnévhez kapcsolódó történeted – esetleg csatolt fotóval –, melyet megosztanál velünk, és később olvasóinkkal, ne habozz e-mailt írni a zsombor.novak@greendex.hu címre! A tárgyba írd, hogy „Állati név”!
Borítókép: Fortepan/Fortepan