Nagy kihívás az elképesztő mennyiségű maszk újrahasznosítása
Nagy kihívás az elképesztő mennyiségű maszk újrahasznosítása

Az elmúlt egy évben soha nem látott mennyiségben használt fel az emberiség eldobható maszkokat, amelyek aztán jó esetben a hulladéklerakókra kerültek. Egy friss ausztrál kutatás szerint viszont újrahasznosíthatók lehetnek, ezzel pedig csökkenteni lehetne a koronavírus-járvány miatti többlethulladékot.

A Science of the Total Environment című tudományos lapban megjelent tanulmány az első kutatás, mely az eldobható orvosi maszkok lehetséges építőipari felhasználását vizsgálja.

Az elképzelés szerint a maszkokat az utak építésénél lehet felhasználni. A melbourne-i RMIT Egyetem kutatói által kitalált kétsávos út egy kilométerének elkészítéséhez mintegy három millió arcmaszkot lehet felhasználni, mely 93 tonnányival csökkentené a szeméttelepre kerülő hulladék mennyiségét.

Az eljárás során a bezúzott maszkokat az útépítéshez használt törmelékhez keverték, a keletkezett anyag pedig az út négy rétegéből háromban is használhatónak bizonyult. Az elemzések szerint a maszkok a végtermék merevségét és erejét növelik.

A kutatás eredeti célja az egyszerhasználatos maszkok útépítésben való alkalmazhatóságának vizsgálata volt, de aztán nagy örömünkre kiderült, hogy nem egyszerűen használható, de valódi építészeti haszna is van.

-mondta Mohammad Saberian, a tanulmány vezető szerzője

Az ilyen és hasonló megoldásokra azért lenne égető szükség, mert a koronavírus miatt mostanság nagyjából 6,8 milliárd eldobható maszkot használ fel naponta az emberiség, ennek pedig sajnos jelentős része a természetben köt ki, ahol hatalmas károkat okozhat.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI/Greendex)

search icon