Miért szökik az év?

Miért szökik az év?
Miért szökik az év?

4 évenként fordul elő az a jelenség, amellyel idén is találkozhatunk, amikor az év nem 365, hanem 366 napból áll. Utánajártunk, hogy mi ennek az oka.

A 4 évenként jelentkező szökőév olyan esztendő, amely az év szokásos hosszához képest eggyel több napot tartalmaz annak érdekében, hogy a naptárt szinkronba hozza a csillagászati (tropikus) évvel vagy az évszakok szerinti idővel. Latin neve annus bissextilis, azaz ‘szökőnapos év’.

Egy esztendő ugyanis mindig ugyanannyi naptári napból áll, azonban az évszakok és a csillagászati események nem egész számú napok szerint ismétlődnek, emiatt az előbbi és az utóbbiak minden évben kicsit elcsúsznak egymáshoz képest. De ha bizonyos időközönként beiktatunk egy plusz napot – ezt nevezzük szökőnapnak –, akkor korrigálhatjuk ezt a különbséget.

Nem február 29-e a szökőnap!

Sokan tévesen február 29-ét tartják a szökőnapnak, pedig valójában 24-e a plusz egy nap. A 10 hónapos, összesen 304 napos római naptárban a február volt az év utolsó hónapja, a holdévhez viszonyított eltolódást pedig úgy oldották meg, hogy 2 évente beiktattak egy plusz hónapot. Ilyenkor egyébként a február a szokásos 27–28 napról 23 naposra rövidült. Később Julius Caesar i.e. 46-ban bevezette a 12 hónapos, 365 napos Julianus-naptárt, és elrendelte, hogy 4 évente „a március kalendasa előtti hatodik nap kettőztessék meg”, amely február 23-a, tehát így lett 24-e a betoldott nap, vagyis a szökőnap.

Még így sem volt pontos

Az így átlagosan 365,25 napos (365 napos és 6 órás) naptár azonban nem volt teljesen pontos, ugyanis a valóságban ennél valamivel rövidebb az év, tekintettel arra, hogy a Föld 365 nap, 5 óra, 48 perc és 46 másodperc alatt kerüli meg a Napot.

A csekély csúszás idővel egyre jobban megmutatkozott, és az egyházi ünnepek terén kezdett gondot jelenteni, legfőképp a húsvét esetében, amelynek a niceai zsinat határozata alapján a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni holdtölte első vasárnapjára kellett esnie. Az eltolódás miatt a március 21-ére datált tavaszi nap-éj egyenlőség azonban egyre korábbra és korábbra került.

A Gergely-naptár a megoldás

A problémát végül XIII. Gergely pápa és a nevéhez fűződő, 1852. február 24-én (Magyarországon 1587-ben) bevezetett Gergely-naptár oldotta meg. Annak érdekében, hogy ismét március 21-e legyen a tavaszi nap-éj egyenlőség időpontja, az új naptárral átugrottak 10 napot, tehát 1582. október 4-e után október 15-e következett. Emellett csökkentették a plusz egy napok számát is úgy, hogy a kerek százas napok közül csak a 400-zal oszthatók maradtak meg szökőnapnak.

Tudtad?
Egy év akkor szökőév, ha az évszám maradék nélkül osztható 4-gyel, de nem osztható 100-zal, kivéve, ha az évszám 400-zal osztható. Így tehát minden 400 évben 97 szökőév lesz.

Szökőmásodpercek is léteznek

Ezt a fogalmat 1972. január 1-jével kezdték el alkalmazni, amikor kiderült, hogy a Föld forgásának egyenetlensége miatt az atomórák által számított idő nem pontosan ugyanaz, mint a csillagászati megfigyelésekből eredő idő. A tudósok azóta azonban arra is rájöttek, hogy a Föld gyorsulása miatt hamarosan nem lesz szükség már a szökőmásodpercek számolására, így 2035-ben ezzel fel is hagynak.  

Még több téma érdekel a Földünkkel kapcsolatban? Az idei Planet Budapest kapcsán számos cikkünk született a fenntarthatósággal és a bolygó védelmével kapcsolatban, nézz szét oldalunkon, és olvasd el a számodra érdekes írásokat!

Kiemelt kép: Canva

search icon