Már csak pár óra, és elstartol a 22. Múzeumok Éjszakája. Összegyűjtöttük, hogy melyek azok a programok Budapesten és néhány vidéki városban, amelyek véleményünk szerint felkelthetik olvasóink érdeklődését.
Mi is a Múzeumok Éjszakája?
Aligha kell sokaknak felvázolni, mit jelent a Múzeumok Éjszakája, dióhéjban mégis megtesszük ezt, hiszen még a szemmel láthatóan nagy érdeklődés ellenére is előfordulhat, hogy valaki most olvas életében először erről az izgalmas kulturális rendezvényről. A Múzeumok Éjszakáját hazánkban első ízben több mint 20 éve, 2002-ben rendezték meg külföldi mintát követve. A nemcsak a fővárosban, hanem az egész országban zajló rendezvényt mindig egy nyári hétvégén, a Szent Iván-éjhez legközelebb lévő szombaton tartják, jóllehet az elsőt még szeptemberre szervezték. 2020-ban pedig a koronavírus-járvány miatt online zajlottak a programok. A különleges kulturális esemény évről évre egyre több látogatót vonz, 2008-ban már 1300 programon vehettek részt a múzeumi tárlatok szerelmesei, egy esztendővel később pedig az éjszaka akkora sikert aratott, hogy a szervezők felhúztak rá egy őszi ismétlést Múzeumok Őszi Éjszakája néven. Azóta töretlen a siker.
A Múzeumok Éjszakája 2024-ben június 22-én, szombaton este veszi kezdetét, ezen az éjjelen az ország számos pontján látogathatjuk a múzeumokat. A Magyarországon 22. alkalommal megrendezett eseményhez idén 400 intézmény csatlakozott, a programkínálat pedig ezúttal is sokszínűnek és változatosnak ígérkezik, sőt, könnyen eluralkodhat rajtunk a bőség zavara, hiszen több ezer lehetőség közül válogathatunk, amennyiben úgy döntünk, hogy művelődéssel töltjük a szombat esténket.
Hol, hogyan és mennyiért lehet jegyet váltani a Múzeumok Éjszakája 2024-es programjaira?
Az idei Múzeumok Éjszakájának a fővárosi programjain – a korábbi évekhez hasonlóan – egyetlen belépő kiváltása és felmutatása fejében vehetünk részt. A jegyet – a fesztiválokon bevett szokás szerint – karszalag formájában kapjuk meg, amelyet felmutatva a Múzeumok Éjszakája budapesti programjaira, valamint az állandó és időszakos kiállításokra szabad a belépés számunkra, 6 éven aluli gyermekeink pedig ingyen művelődhetnek.
A fővárosi Múzeumok Éjszakája programjaira belépést biztosító karszalagokat vagy az egyik olyan múzeum jegypénztárában tudjuk előzetesen megvásárolni, amelyik részt vesz a programban, vagy a Jegymester weboldalán szerezhetjük be a belépőnket. Ez utóbbi esetben a karszalaghoz legegyszerűbben a rendezvény estéjén, 18 órától juthatunk hozzá valamelyik kinézett múzeum pénztárában. Vásárolhatunk továbbá karszalagot a múzeumok saját weboldalain is, ám ilyenkor kizárólag ebben az intézményben tudjuk kézhez kapni majd a belépőt.
Budapesten a felnőttek 3000 Ft-ért, a 6 és 18 év közöttiek pedig ennek a feléért, azaz mindössze 1500 Ft-os áron juthatnak karszalaghoz.
A vidéki helyszíneken kicsit bonyolultabb a helyzet. Itt a belépőjegyeket múzeumonként szükséges megváltani, az árak pedig intézményenként eltérhetnek. Bővebb információért érdemes a kinézett vidéki múzeum weboldalán tájékozódni.
Hogyan jussunk el a Múzeumok Éjszakája helyszíneire?
A fővárosi programokra szóló karszalagok az idei Múzeumok Éjszakája ideje alatt érvényesek a BKK különjárataira, az MU jelzéssel üzemelő múzeumi buszos körjáratokra, így a fenntarthatósági szempontok mellett a pénztárcánk kímélése érdekében is érdemes a tömegközlekedést választani a múzeumok közötti ingázáshoz az autózás helyett.
A BKK különjáratainak útvonaláról IDE KATTINTVA tájékozódhatunk.
A fővárosi helyszínek között akár előre is megtervezhetjük az útvonalunkat, mindehhez kiváló segítséget nyújt a Múzeumok Éjszakája saját applikációja, a MUZEJ EVENT@HAND. Az applikáció az App Store és a Google Play áruházakban egyaránt fellelhető.
A Greendex szerkesztőségének ajánlatai a Múzeumok Éjszakája 2024-es programkínálatából
Múzeumok Éjszakája, Budapest
Állatorvos-történeti Gyűjtemény
Az állatvilág szerelmeseinek mindenképpen a figyelmébe ajánljuk az Állatorvostudományi Egyetemen található Állatorvos-történeti Gyűjtemény rendezvényeit.
Gyermekekkel különösen érdekes lehet a Mit csinál egy állatorvos? címet viselő esemény, amelyen 16:00 és 23:00 között vehetünk részt, és állatorvostan-hallgatók vezetésével nyerhetünk betekintést a címbéli gyönyörű hivatás rejtelmeibe. Ki tudja, gyermekünk talán pont itt kap kedvet ahhoz, hogy jövőjét az állatok gyógyításának szentelje.
Szintén egész este várja a gyermekeket A vadon érintése című program, ahol olyan egzotikus állatokat lehet biztonságos körülmények között megérinteni, mint a varánusz, a szakállas agáma, a leguán, az afrikai sün, a trópusi pápaszemes bagoly, esetleg a sziszegő csótány.
A nagyobbak számára izgalmasnak ígérkezik a Sportoló állatok címet viselő előadás-sorozat, melynek keretében megtudhatjuk, sikeres lehet-e egy versenyló műtétet igénylő sérülést követően, de bővíthetjük ismereteinket a postagalambokat és a magyar agarak versenyzési formáit illetően is, illetve megtudhatjuk, utóbbiaknak milyen tulajdonságaik hasznosak a versenyzésben.
ELTE Természetrajzi Múzeum
Az ELTE Természettudományi Karán, a Lágymányosi kampuszon délután 3-tól egészen éjfélig vár minket az ELTE Természetrajzi Múzeum.
Itt – ha még nem láttuk – érdemes megtekinteni az Ásvány- és Kőzettárat, melyen belül több állandó kiállítás található, így tanulmányozhatunk ásványfajokat, meteoritokat, drágaköveket, de a láva titkaiba is beavatást nyerhetünk egy fotó- és kőzetkiállításon.
A Biológiai és Őslénytani Kiállítás kicsiknek és nagyoknak is érdekfeszítő lehet, ugyanis egymás mellett ismerhetjük meg a földtörténeti múlt és napjaink élővilágát, a törzsfejlődésnek megfelelő elrendezésben. Az időutazást csontvázak, koponyák, preparátumok és szemléltetőtáblák teszik lehetővé.
17:00 és 20:00 között pedig állatokat és növényeket vizsgálhatunk meg mikroszkóp alatt, valamint választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy miként épülnek fel a szövetek és a sejtek.
Magyar Természettudományi Múzeum
Leginkább azonban a Magyar Természettudományi Múzeum programjait tudjuk ajánlani a Múzeumok Éjszakája 2024-es budapesti kínálatából, hiszen itt számos olyan kiállítást tekinthetünk meg, amely érdekes tudásanyaggal szolgálhat a bolygónk és a természet iránt lelkesedők számára.
Amennyiben régóta vágyunk rá, hogy közelebbről is megismerhessük a korallzátonyok csodálatos élővilágát, most itt a lehetőség, a Magyar Természettudományi Múzeum ugyanis állandó kiállítást tart fenn a témában. Az intézmény üvegpadlója alatt elterülő 60 cm-es „mélységben” betekintést nyerhetünk a korallzátonyok életközösségeibe.
Egy másik állandó kiállítás az egykor Magyarország területén élő dinoszauruszokkal foglalkozik. A rekonstruált testek és a teljes dinoszaurusz-csontvázak révén találkozhatunk életnagyságú őskrokodillal, hatalmas repülő őshüllővel, valamint a 4 méteres Hungarosaurus-szal is.
A Magyar Természettudományi Múzeum időszakos kiállításai közül a Jane 90 – Egy életút történetei címűt mindenképpen ajánljuk olvasóinknak, ugyanis a híres etológus és csimpánzkutató, Jane Goodall életét, valamint a róla elnevezett intézet természetvédelmi törekvéseit mutatja be a látogatóknak. De a Zümmögés a múzeumban című időszakos kiállítást sem érdemes kihagyni, ugyanis ez az interaktív tárlat a méhek és más beporzók pótolhatatlanságára, kipusztulásuk globális következményeire hívja fel a figyelmet.
A legkisebbeknek bátran javasoljuk továbbá a Kalandos erdő elnevezésű időszakos kiállítást, melynek keretében a gyermekek játékos formában kaphatnak képet az erdő élővilágának összetett és bonyolult rendszeréről.
Múzeumok Éjszakája, Debrecen
Debreceni Református Kollégium Múzeuma
Ezen a debreceni helyszínen az állat- és ásványkiállítást ajánljuk olvasóink figyelmébe, ahol egyrészt megtekinthető egy igazán különleges ásványgyűjtemény, másrészt az ország legrégebbi állatpreparátum-kollekciója, benne a Tisza-grófok afrikai vadászereklyéivel, illetve Szőnyi Pál szintén Afrikából, valamint az ázsiai őserdőkből származó állataival és bogaraival. A program regisztrációhoz kötött, ezt a helyszínen, a pénztárnál lehet elvégezni, de érdemes szemfülesnek lenni, és időben odamenni, mert a látogatók létszámát 30 főben maximalizálták a szervezők. A látogatás 20:00 és 21:00 között, valamint 21:30 és 22:30 között lehetséges.
Múzeumok Éjszakája, Szeged
Móra Ferenc Múzeum
Szegeden a természetbarátoknak a Móra Ferenc Múzeumot érdemes felkeresniük, itt ugyanis két érdekes kiállítást is láthatnak. Az egyik a Folyónk és földje címet viseli, és a Tisza, valamint az Alföld élővilágát mutatja be. A térség sokszínű állatvilága mellett informálódhatunk a gyógynövények alkalmazásáról, a kisgyermekek pedig játékos formában tanulhatnak a természetről. Az egyébként állandó jellegű kiállítás a Múzeumok Éjszakája ideje alatt 18:00-tól egészen éjfélig megtekinthető, a tárlatvezetések óránként indulnak.
A másik kiállítás híres írónkról, a múzeum egykori igazgatójáról, Móra Ferencről szól. Móra földrajz-természetrajz szakon végzett, a természet iránti rajongása pedig irodalmi munkásságában is helyet kapott. A kiállításon közelebbről is betekintést nyerhetünk abba, mit is jelentett neki a természet, melyek voltak a kedvenc virágai, illetve az is kiderül, milyen állat bőrébe bújt volna szívesen, ha úgy dönthetett volna, hogy nem emberként látja meg a napvilágot.
Múzeumok Éjszakája, Pécs
JPM Természettudományi Múzeum
A pécsi Természettudományi Múzeumban a Raktárturizmus – mamutoktól a halálfejes lepkéig című kiállítás ígérkezik izgalmasnak. Ezt 18:00 és 20:30 között tekinthetik meg az érdeklődők, és a címből kikövetkeztethetően ősállatokkal kapcsolatos információkkal, csontokkal ismerkedhetnek meg közelebbről. A tárlatvezetéseket Kisbenedek Tibor főmuzeológus tartja, csoportonként 30 percben.
Múzeumok Éjszakája, Kecskemét
Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye
Kecskeméten anélkül utazhatunk el a mai estén Indonéziába, hogy repülőre szállnánk. A Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye épületében és udvarán ugyanis indonéz gyermekjátékokkal, kézművestermékekkel, a szigetvilág ősi táncaival, történeteivel, valamint ízeivel kerülhetünk közelebbi kapcsolatba.
Múzeumok Éjszakája, Székesfehérvár
Szent István Király Múzeum – Fekete Sas Patikamúzeum
Amennyiben mindig is izgatták a fantáziánkat az ehető virágok, Székesfehérvár lesz a mi helyszínünk a Múzeumok Éjszakáján 2024-ben, itt ugyanis Jóízű virágoskert címen tart előadást Lencsés Rita fitoterapeuta, gyógynövényszakértő. Ha kíváncsiak vagyunk, milyen virágok hozzáadásával dobhatjuk fel ételeinket és italainkat, semmiképpen se hagyjuk ki a programot, mert a helyszínen még ízelítőt is kaphatunk a finomságokból!
Múzeumok Éjszakája, Miskolc
Herman Ottó Múzeum Görgey Artúr utcai főépülete
Azok sem fognak hiányt szenvedni az érdekfeszítő és izgalmas programokból, akik Miskolcon töltenék a Múzeumok Éjszakaját 2024-ben. Az Őserdei ösvényeken – A bükkábrányi mocsárciprus-erdő és kora című kiállítást például mindenképpen javasoljuk megtekinteni, ugyanis az egykori Pannon-beltenger félszigetekkel szabdalt mocsaras partvidékét mutatja be, amelyet óriási mocsárcipruserdők borítottak annak idején. Kétemeletnyi leletanyaggal és korhű illusztrációkkal csalogatja be a korszak iránt érdeklődőket a múzeum, az interaktív lehetőségek révén pedig 7 millió évet utazhatunk vissza az időben.
A Herman Ottó Múzeumban továbbá megismerhetjük a Kárpátok ásványait, valamint dinoszauruszokkal is találkozhatunk. Akinek pedig a felsorolt programkínálat nem lenne elég, esetleg más vidéki települések múzeumai között szeretne barangolni, az böngésszen szabadon a Múzeumok Éjszakája weboldalán, mert ekkora programkosárban csak az nem talál magának kedvére való eseményt, aki nem akar.
Bolygónk gazdag élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Kiemelt kép: Canva