Attól, hogy laborban készül, még nem lesz fenntarthatóbb a hús
Attól, hogy laborban készül, még nem lesz fenntarthatóbb a hús

Attól is függ az új technológiákkal előállított húsok fenntarthatósága, hogy milyen energiaforrással működtetik az üzemeket ahol készülnek. Ha erre nem figyelnek oda, nagyobb kibocsátás lehet a vége, mint a hagyományos hús esetében.

Egy holland kutatócég 15 műhúslaborból gyűjtött adatokkal modellezte egy majdani komolyabb műhúsüzem működésének környezeti lábnyomát, mely alapján akár 92%-kal is alacsonyabb lehet a labormarha kibocsátása, mint a hagyományosé, míg ez a mutató a sertés esetében 52%, a csirkénél pedig 17%.

A szakértők azt valószínűsítik, hogy a 2030-as évek táján a műhús már valódi alternatívája lehet a hagyományos húsnak.

Fontos azonban kiemelni azt is, hogy a műhús gyártása igencsak energiaigényes feladat, így a termék karbonlábnyoma csak akkor maradhat valóban alacsonyan, ha az energia megújuló forrásból származik.

Amennyiben az előállítás részben vagy egészben fosszilis tüzelőanyagok segítségével történik, úgy még az is előfordulhat, hogy a kibocsátás nagyobb lesz, mint a hagyományos módszerrel előállított húsok esetében. Ez az arány pedig még rosszabb lehet, amennyiben a hús olyan állatoktól származik, melyek ökológiai tartásban, fenntartható körülmények között élnek.

A Fast Company-n megjelent cikk arra is kitér, hogy a becslések még valószínűleg nem a legpontosabbak, hiszen a műhúsgyártó laborok, ahonnan a kiindulási adatokat gyűjtötték, még valóban inkább csak laborok semmint nagyobb kapacitású üzemek.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(hvg.hu)

search icon