Zakuszka – Itt az ideje, hogy megkóstold ezt az isteni zöldségkrémet!

Zakuszka – Itt az ideje, hogy megkóstold ezt az isteni zöldségkrémet!
Zakuszka – Itt az ideje, hogy megkóstold ezt az isteni zöldségkrémet!

Egy ízekben gazdag, különleges zöldségpástétom, mely felhasználható más ételek ízesítésére, tésztaételek mártásaként, előétel vagy köret gyanánt, salátaként, valamint friss kenyérre kenve is mennyei lakoma. Íme, a fantasztikus zakuszka!

A zakuszka egy igen régi eledel, eredetileg Örményországból vagy Grúziából származik, majd Moldován keresztül Erdélybe is átkerült, ahol igen népszerű étellé vált, és számtalan változatban készítik.

Maga a szó szláv eredetű, melynek jelentése ’harapnivaló’, ’hideg előétel’, ’előfalatka’, ’kóstoló’. A zakuszkához hasonló zöldségkrém a török és bolgár kyopolou, a szláv pindur, valamint igen népszerű a szerbeknél és a törököknél ismert ajvár is, amelynek jelentése a kaviáréhoz hasonló állaga miatt ’zöldségikra’.

Zakuszka vagy ajvár
A zakuszka és az ajvár szinte ugyanaz az étel, csak más területről származnak.
Fotó: Canva

Mi a különbség a zakuszka és az ajvár között?

Erre a kérdésre nehéz válaszolni, hiszen számtalan változata létezik ezeknek a zöldségkrémeknek. A nevük leginkább attól függ, hogy mely területen jár az ember:

Zakuszka: Moldvában, Moldovában, Erdélyben, Havasalföldön, Olténiában, Dobrudzsában, Kárpátalján és Ukrajnában.

Ajvár: Bulgáriában, Görögországban, Albániában, a volt Jugoszlávia területén.

Mindkettő: hazánkban, a romániai Bánáton, Szerbiában, Bácskán, Boszniában és a horvát–szlavón–szlovén részeken.

Zakuszkarecept: ezeket a változatokat ne hagyd ki!

A nyár a befőzések időszaka. Ha pedig befőzünk, akkor a lekvárok, kompótok, paradicsomlevek és lecsók mellett a zakuszkát is feltétlenül el kell készítenünk, hogy majd a szürke, hideg téli estéken falatozhassunk a nyár ízeiből.

Ahány ház, annyi szokás!

Ha zakuszkáról van szó, semmi nincs kőbe vésve a hozzávalókat és ezek arányait illetően. Általánosságban elmondható, hogy padlizsánt, piros húsú paprikát (lehet például kápia paprika, de Erdélyben az ott népszerű gogosári paprikát szokták beletenni), paradicsomot és vöröshagymát tartalmaz ez a finom zöldségkrém.

Faszénen sült padlizsán zakuszkához
A zakuszkához süssük meg faszénen a padlizsánt és a paprikát!
Fotó: Canva

Sokan tesznek bele sárgarépát, gombát (lehetőleg többféle erdeit, de ha nincs, bolti termesztett gomba is megfelel), illetve ha a zakuszkánk térfogatát szeretnénk növelni, cukkinit vagy főzőtököt is adhatunk hozzá. Igen népszerű még a babos változat is, de olyan különlegességek is léteznek, mint például a halas zakuszka. Fűszerek tekintetében babérlevél, csombor, bazsalikom, bors kerül általában a zakuszkába.

Az biztos, hogy bármely hozzávalókat is tartalmazza, a legfinomabb zakuszka receptje faszénen sült paprikát és padlizsánt ír elő, ennek köszönhetően télen is a nyáresti sütögetések füstölt íze és boldog hangulata kerülhet a tányérunkra.

Arra mindenképpen készüljünk fel, hogy egy rendes adag zakuszka elkészítése igen időigényes, akár egy-két napba is beletelhet, mire minden hozzávalót előkészítünk, megsütünk, meghámozunk, passzírozunk, darálunk, majd szép lassan megfőzzük az egészet. Cserébe akár nagyszerű baráti vagy családi program is kerekedhet belőle, ha többen látunk hozzá a zakuszka elkészítéséhez.

Az erdélyi zakuszka receptje

Ahogy fentebb is írtuk, ennek a zöldségkrémnek nagyjából végtelen változata létezik, melyek közül most egy egyszerű, ám jól bevált, Székelyföldről származó receptet mutatunk.

Hozzávalók:

  • 3 kg padlizsán,
  • 4 kg gogosári paprika (vagy más piros, vastag húsú paprika),
  • 2 kg vöröshagyma,
  • 2 kg paradicsom,
  • 1 fej fokhagyma,
  • babérlevél,
  • só, bors,
  • 1,5 liter olaj.

Elkészítés:

A padlizsánt és a paprikát lehetőleg szabad tűzön megsütjük, ha kihűltek, lehúzzuk róluk a héjat. A paradicsomokat is leforrázuk, és ezekről is eltávolítjuk a héjat.

Ezután a zöldségeket és a hagymát is külön edényekbe ledaráljuk. Kb. fél liter olajon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a sót, majd a többi darált zöldséget. Beletesszük a fűszereket, valamint a maradék olajat.

Nagyon lassú tűzön, folyamatosan kevergetve (hogy le ne égjen) addig főzzük, amíg az olaj teljesen fel nem jön a tetejére.

A kész zakuszkát csírátlanított befőttesüvegekbe töltjük, egy késhegynyi nátrium benzoátot szórunk a tetejére, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Az üvegeket télire hűvös, sötét spájzba tesszük.

Csángó zakuszka
Csángó zakuszka
Fotó: Canva

A csángó babos zakuszka receptje

Ez a nagyon régi recept pedig egy csángó családtól származik. Ők nem szeretik benne a padlizsánt, de természetesen az, aki igen, nyugodtan tehet bele azt is.

Hozzávalók:

  • 3 kg piros húsú paprika,
  • 3–4 kg vöröshagyma,
  • 3 kg szemes bab,
  • 1,5 liter paradicsomlé,
  • só,
  • babérlevél,
  • 1 liter olaj.

Elkészítés:

A paprikát (lehetőleg faszénen) megsütjük, majd eltávolítjuk a héját. A babot még előző este beáztatjuk, másnap a babérlevéllel puhára főzzük, majd leszűrjük.

Felkockázzuk a hagymát, majd kevés olajon megdinszteljük. Ezután a paprikát, a hagymát és a babot is ledaráljuk (tehetünk félre egész szem babokat is, ha szeretnénk, hogy legyenek a krémben).

A ledarált hagymát és paprikát a többi olajjal és a paradicsomlével egy edénybe tesszük, és lassú tűzön folyamatosan kevergetve (hogy le ne kapja az alját) főzzük, amíg az olaj el nem kezd kiválni a szélén.

Ezután beletesszük a darált babot (illetve ha tettünk félre, az egész babszemeket is), és tovább kavargatva addig főzzük, amíg az összes olaj fel nem jön a zakuszka felszínére.

Ha kész, csírátlanított edényekbe töltjük, az edényekre rácsavarjuk a tetőket, majd pár percre fejjel lefelé fordítjuk őket (vagy valamilyen tartósítószert teszünk mindegyik tetejére). Miután visszafordítottuk az edényeket, kihűlésig száraz dunsztba tesszük őket, ezután mehetnek az üvegek a kamrába.

Egy üveg zakuszka
Egy üveg finom zakuszka
Fotó: Canva

Tippek a tökéletes zakuszka elkészítéséhez:

  • Mindig friss, ép, egészséges zöldségeket használjunk!
  • A paprika és a paradicsom héját érdemes eltávolítani, ugyanis ezek nehezen emészthetők, és az érzékeny gyomrúaknak panaszokat okozhatnak.
  • A paradicsom héját úgy a legegyszerűbb lehúzni, ha a zöldséget előtte fél percre forrásban lévő vízbe tesszük.
  • A sült paprika és padlizsán héját könnyebb eltávolítani, ha sót szórunk rá, vagy ha egy negyed órára alufóliába csomagoljuk a sütés után, vagy az egészet egy nagy edénybe téve egy zacskóval lefedjük.
  • Főzés közben gyakran kevergessük meg a zakuszkát, hogy még véletlenül se kozmáljon le, mert akkor az ételnek is égett íze lesz.
  • Érdemes inkább kisebb üvegekbe eltenni, akkora adagokban, amennyi 1–2 nap alatt elfogy.

Kiemelt kép: Canva

search icon