Ne beszélj zöldségeket, inkább reszeld le őket!

Ne beszélj zöldségeket, inkább reszeld le őket!
Ne beszélj zöldségeket, inkább reszeld le őket!

Végre itt a tavasz, mi pedig a konyhakertben és a piacon is válogathatunk az ébredező természet nagyvonalú ajándékaiból: a friss, hazai, nem importált vagy kényszerérlelt zöldségekből és gyümölcsökből. Ilyenkor hajlamosak vagyunk hirtelen felindulásból túlvásárolni (vagy túlszüretelni) magunkat, aztán néhány nap elteltével a nyakunkon maradt, bánatosan fonnyadt kinézetű répák, újkrumplik és cukkinik bizony a kukában landolnak.

Ne szánjunk ilyen mostoha sorsot a megmaradt nyers zöldségeknek, inkább – tartva magunkat a zero food waste mozgalom maradékmentő elveihezreszeljük le őket, és készítsünk belőlük finom, ropogós tócsnit! Anyukáknak különösen ajánlom, mert így akár még a legfinnyásabb gyerekekkel is megetethetünk mindenféle zöldséget. 

Ráadásul ezek a finom zöldséglepénykék – amennyiben nem köretként fogyasztjuk őket – remekül beilleszthetők a húsvét előtti böjt húsmentes étrendjébe, de még a vegán táplálkozási elveket követők számára is megfelelőek.

Mi az a tócsni?

Ha még sohasem hallottál erről az ételről, akkor elképzelhető, hogy olyan helyen élsz, ahol ez a kis finomság teljesen más nevet használ, ugyanis van neki egy pár: macok, borzaska, cicedli, görhöny, harula, prósza. De bárhogy is neveztessék, a lényeg változatlan: durvára reszelt burgonya, liszttel, tojással és tetszés szerinti fűszerekkel összekeverve, majd kis lepény formájában, olajban kisütve.

Az elkészítés trükkjei

Még a legegyszerűbb ételeket is el lehet rontani, és ez alól a tócsni sem kivétel, ezért az elkészítése során érdemes betartani néhány egyszerű szabályt.

Az alaprecept a következő:

Hozzávalók: 0,5 kg burgonya, 10 dkg liszt, 2 tojás, fűszerek, a sütéshez olaj.

Az első lépés a reszelés, amelyhez mindenképpen nagy lyukú reszelőt használjunk, mert a túl finomra aprított burgonyából sosem fogjuk tudni kivonni a nedvességet. 

A második lépés a nedvesség eltávolítása a zöldségből, mivel ha túl vizes marad, végtelen adag lisztet lesz képes fölvenni, amely sem az ízének, sem az állagának nem tesz jót. A legegyszerűbb, ha eleve szitába vagy szűrőbe reszeljük, és hagyjuk kicsöpögni a levét egy másik tálba. 

Tipp: Ne öntsük ki ezt a levet se, hiszen a burgonya nyers levének remek lúgosító hatása van! Nagyszerűen semlegesíti az erős gyomorsavat is, ezáltal megnyugtatja a fájó gyomrot, és csökkenti az emésztőrendszerben fellépő gyulladásokat.

A krumplit nagy lyukú reszelőn kell lereszelni.
Fotó: Canva

A következő lépés a tészta bekeverése és fűszerezése. A lecsepegtetett, kifacsart krumplit keverjük össze tojással, liszttel és fűszerekkel (sóval, borssal, petrezselyemmel, de gyakorlatilag bármit tehetünk hozzá, amit szeretnénk, cayenne borssal vagy chilivel például egészen pikánssá tehetjük a lepénykénket). 

Végezetül serpenyőben, közepes mennyiségű forró olajban süssük ki! Én evőkanállal szoktam adagolni a tésztát az olajba, majd kicsit elsimítani a kanál aljával. Itt előnyös a rusztikus hatás (ez fontos, nem ronda, hanem rusztikus!), a kis kilógó tésztadarabok ugyanis még ropogósabbra sülnek, mint a lepény belseje. 2 perc elteltével fordítsuk meg, és a másik oldalt is süssük aranybarnára!

A kész tócsnikról itassuk fel a felesleges zsiradékot egy papírtörlővel, és tálaljuk tejföllel, reszelt sajttal meghintve vagy raguk mellé köretnek! De akár magában is fogyasztható. 

Ne ragadjunk le a burgonyánál!

A krumplitócsni az alap, de nyugodtan szabadjára engedhetjük a fantáziánkat, hiszen szinte bármiből el lehet készíteni, aminek az állaga olyan, hogy nekieshetünk a reszelővel.

Cukkinitócsni

Ennek a csodálatos tökfélének a burgonyánál magasabb a nedvesség-, és alacsonyabb a keményítőtartalma, ezért itt a reszelést mindenképpen kövesse egy kis sózás, mielőtt hagyjuk lecsöpögni (pont úgy, mint az uborka esetében, amikor tzatzikit készítünk). 

Ebben az esetben a többi hozzávaló arányát a cukkini (vagy cukkinik) mérete erősen befolyásolja, de nagyjából 0,5 kg lereszelt cukkinihez 2 tojásra és 3 evőkanál lisztre lesz szükség, valamint érdemes a már korábban belekerült só, valamint a bors és a petrezselyem mellett egy gerezd fokhagymát is hozzáreszelni, mert extra finom ízt kölcsönöz ennek a viszonylag semleges zöldségnek.

Cukkini
Fotó: Canva

Répatócsni

Az egyik legsokoldalúbb zöldségünk a sárgarépa, amely tele van vitaminokkal, a belőle készült lepényt pedig a répára jellemző enyhén édeskés íz teszi igazán különlegessé. Az arányok hasonlóak a krumplis változatéhoz: 0,5 kg répához 2 tojást és 8–10 dkg lisztet kell adni, a fűszerek terén pedig bátran kísérletezhetünk: jól illik hozzá a fokhagyma, a római kömény és a koriander, de a kevésbé bátrak maradhatnak a klasszikus só, bors, petrezselyem triumvirátusnál is.

Reszelt répa
Fotó: Canva

Karalábés-krumplis vagy zelleres-krumplis tócsni

Bizony, a karalábé és a zeller nem csak a húslevest tudja feldobni, azonban most fontos, hogy tegyünk hozzá burgonyát is, mivel mindkét leveszöldség íze meglehetősen karakteres, amit érdemes lágyítani a viszonylag semleges burgonyával. 

Az arányok ebben az esetben a közvetkezőképpen alakulnak: 250 g reszelt karalábéhoz vagy zellerhez mehet ugyanennyi burgonya, a többi összetevő pedig változatlan. 

Diétás tócsni

Ami liszttel készül, és viszonylag bő olajban kell kisütni, azt bajosan lehetne beilleszteni bármilyen diétába, de szerencsére ma már szinte minden összetevőnek meg lehet találni az egészségesebb, alakbarát változatát. 

Burgonya helyett vagy mellett használjuk bátran a fentebb említett zöldségeket, a fehér búzalisztet pedig cseréljük tönköly-, zab-, tökmag-, szezám-, rizs- vagy szőlőmaglisztre! A finomított napraforgó-étolajnak is rengeteg egészséges alternatívája létezik. Ilyenek például a repce- és az olívaolaj. A szezám- és a mogyoróolaj extra pikantériát kölcsönöz az ételeknek, a kókuszolaj pedig a nevével ellentétben egyáltalán nem kókuszízű, így nyugodtan süthetünk benne sós ételeket is, ráadásul fokozza az anyagcserénket is (emiatt sokan zsírégető zsírnak nevezik).

Plusz egy édes változat

Mivel a „tócsnisítás” alapfeltétele a krumpliéhoz hasonló állag, ezért bizony létezik édes alternatívája is. Személyes kedvencem az almatócsni, amelynek hozzávalói: reszelt alma, mazsola, fahéj, egy kis méz, szeletelt vagy darált mandula és az elmaradhatatlan tojás, valamint egy kis apró szemű zabpehely vagy zabpehelyliszt. Egy közepes méretű almához 1 tojásra, nagyjából 50 g zabpehelyre lesz szükségünk, a többi összetevőből pedig ízlés szerinti mennyiségre. 

Aki a fitnesz mentén haladna, inkább kókuszolajban süsse ki, méz helyett pedig használjon eritritet, kókuszvirág-cukrot, sztíviát vagy bármilyen általa kedvelt édesítőt!

Almatócsni
Fotó: Kiss Viktória

A kisült tócsnik tetejére ebben az esetben lehetőleg ne tegyünk semmit, de aki mindenképpen szeretné feldobni valamivel, annak megfelelő feltét lehet a cukormentes lekvár, a proteines puding, a joghurt vagy a mogyoróvaj (natúr, nem a híres olasz, csokis változat).

De mi legyen a maradék olajjal?

Végezetül ne feledkezzünk meg a fenntarthatóságról, különösen akkor, ha bő étolajban sütjük ki kedvenc lepényeinket! A megmaradt étolajat ugyanis szigorúan tilos a mosogatóba vagy a toalettbe önteni, de üvegben kukába dobni sem a legjobb megoldás. Akit érdekel, hogy mit is kell tennie, ha – miután evett egy jót – szeretne a bolygónkért is tenni valamit, kattintson ide:

search icon