Alma ma, holnap, minden nap!

Alma ma, holnap, minden nap!
Alma ma, holnap, minden nap!

„Piros alma de kerek!” Az alma már az ókori kultúrákban is a teljesség, a tudás, a szerelem és a termékenység jelképe volt, majd az idők során egyre több szimbolikus jelentést kapcsoltak hozzá. Később az alma megjelent a politikában is, a királyok a jogar mellett országalmát tartottak a kezükben, illetve néhány magyar nemesi család címerébe is belekerült. Az almához számos népi hiedelem is társul, gyakran szerepel közmondásokban, mondókákban. És bár az eredete más, egyik gyönyörű női nevünk is Alma. Regényeket lehetne írni az alma sokoldalú felhasználásáról, a legkedveltebb fajtákról, a szervezetre gyakorolt jótékony hatásairól, vagy a legjobb almás receptekről. Egyikből jobb a kompót, másikból a sütemény, van, amelyik nyersen a legfinomabb. Mi most megpróbáltuk dióhéjban összeszedni a legfontosabb tényeket.

Az alma, vagy almafa egy körülbelül 55 fajt számláló, rózsafélék családjába tartozó, lombullató fákból és cserjékből álló növénynemzetség. Minden kontinensen megtalálható, de leginkább az északi félteke mérsékelt égövében termesztik, a világtermelés fele Európából származik. Magyarországon évente 500-700 ezer tonna almát termelnek, a legjobb almatermő vidékeink Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala vármegyéinkben találhatók. A fajták tekintetében Európában a Golden Delicious alma a legnépszerűbb, azonban második helyen álló a Gála alma mennyisége is folyamatosan növekszik.

Almafajták

Állítólag negyven évünkbe telne az almafajták sorának a végére érni, ha minden nap új almát kóstolnánk meg, ugyanis több mint tizenötezer különböző fajta létezik. A Kárpát-medencében élő magyarság kultúrájának egykor fontos része volt a gyümölcsészet, évezredeken keresztül szelektálták a legjobb, legellenállóbb, a hazai körülményekhez legjobban alkalmazkodó fajtákat, köztük az almát is.

Sajnos számos régi, illatos-zamatos, fantáziadús nevű – szentiváni alma, bőralma, citromalma, jeges alma, leánycsecsű alma – fajta tűnt el a hazai tájakról, cserébe rendkívül népszerűvé váltak az Egyesült Államokból vagy éppen Új-Zélandról származó alábbi típusok:

Gála alma: Gyümölcse középnagy (130–170 g), fényes, kissé viaszos, sárgás alapszínen pirossal futtatott héjú. Húsa fehér és puha, nem túl lédús, de nem is száraz. Íze harmonikus, kellemesen édes-savanyú.

Gála alma
Fotó: Canva

Golden alma: Gyümölcse közepes vagy nagy (140–180 g), héja vékony, az érés kezdetén sárgászöld, éretten aranyszínű, gyümölcshúsa sárgás. Íze édes, illatos, egy kissé savas.

Golden alma
Fotó: Canva

Idared alma: Gyümölcse közepes vagy nagy (170–200 g), színe szép élénkpiros, húsa sárgásfehér. Íze igazán harmonikus, édes, de kellemesen savas, enyhén fűszeres, nagyon lédús.

Idared alma
Fotó: Canva

Jonagold alma: Gyümölcse nagy (220–250 g), színe sárgászöld alapszínen világospiros fedőszín. Húsa lédús, laza, zamatos, édes, kicsit savanykás.

Jonagold alma
Fotó: Canva

Starking: Gyümölcse közepes vagy nagy (130–170 g), alakja jellegzetes, kissé megnyúlt, héja sötétvörös, bordó, illata fűszeres. Húsa sárgásfehér, édes, kifejezetten alacsony savtartalmú, de kemény. A tárolás során kásásodik.

Starking
Fotó: Canva

Mennyire egészséges az alma?

Valóban van alapja annak a régi mondásnak, miszerint „minden nap egy alma az orvost távol tartja”. Az alma kalória- és beltartalma miatt is rendkívül értékes táplálék, amelynek számos pozitív hatása van a szervezetünkre:

  • A benne található vízoldékony rostanyagok, a pektinek enyhítik az emésztési panaszokat: az alma párolva hasmenés ellen kiváló, nyersen pedig a székrekedés megszüntetésében segít. Ezenkívül a pektin kedvezően hat a bélflórára és a vér koleszterinszintjére is. Gyümölcssavtartalma kedvező hatást fejt ki a belekre és a májra, magas káliumtartalma pedig segíthet a magas vérnyomásban szenvedőknek.
  • Méregtelenítő, tisztító hatású, csökkenti a vesekő- és húgysavképződést, a népi gyógyászatban köszvény ellen is alkalmazták.
  • Nyersen, héjastól fogyasztva támogatja a fogak egészségét, mivel segít letisztítani a baktériumokat és a plakkokat (figyelem, a rendszeres fogmosást és szájápolást nem helyettesíti!).
„Minden nap egy alma az orvost távol tartja.”
Fotó: Canva
  • Magas antioxidáns-, flavonoid-, vitamin- és ásványianyag-tartalma hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének a megőrzéséhez.
  • Alacsony kalóriatartalma és édes íze miatt a fogyókúrázók kedvelt „édessége”, amelyet szinte büntetlenül lehet fogyasztani, ha valakire rátörne a sütemények utáni vágy. Az alma héjában található ursolic sav pedig csökkenti az elhízás kockázatát azáltal, hogy stimulálja a barna zsír és az izmok növekedését.
  • Alacsony glikémiás indexe (GI: 35) miatt cukorbetegek számára is kedvező, a benne található polifenolok csökkentik a glükóz felszívódását, és növelik a szénhidrátok minőségét, illetve stimulálják az inzulinreceptorokat, amelyek segítenek elküldeni a cukrot a megfelelő szervekbe a vérben való keringés helyett.

A legjobb almareceptek

Valószínűleg az almás receptek dobogójának legfelső fokán az igazi, porhanyós tésztájú, vastagon töltött, rácsos tetejű almás pite áll, esetleg holtversenyben a hagyományos, házi tésztából készült forró almás rétessel. Az almás ételek száma szinte végtelen. Az alma kitűnő alapanyaga édességeknek, süteményeknek, salátáknak, köreteknek, mártásoknak és szószoknak, lekvárnak, italoknak, szörpnek és természetesen a pálinkának is. Íme néhány ínycsiklandó, gyorsan elkészíthető almás recept.

Bundás alma

A bundás alma egyszerű és nagyszerű étel, amit valószínűleg mindenki imád. Lehet egy gazdag leves után második fogásként, desszertként vagy akár uzsonnára, vacsorára is tálalni.

Hozzávalók 2-3 főre:

A tésztához és a sütéshez:

  • 150 g liszt
  • 1 ek porcukor
  • 1 tk fahéj
  • 1 csipet só
  • 2 tojás
  • 150 ml tej
  • 600 g alma (3-4 db)
  • 3 ek liszt
  • olaj

Az almák forgatásához:

  • 3 ek kristálycukor
  • 2-3 tk fahéj

Elkészítés:

A tojásokat, a tejet, a lisztet, a porcukrot, a csipet fahéjat és a sót egy tálba tesszük, majd kézi vagy gép habverővel simára keverjük. Sűrű palacsintatésztát kapunk, amelybe egy kisebb almát is belereszelhetünk (ez elhagyható).

Az almákat megmossuk, meghámozzuk, kiemeljük a csumáját (használhatunk magházcsumázót). Az almát félcentis szeletekre vágjuk, amelyeket lisztbe forgatunk. Egy mélyebb edényben olajat hevítünk, majd a lisztezett almakarikákat belemártjuk a tésztába, kicsit lecsepegtetjük, és beletesszük a forró olajba. Pár perc alatt aranybarnára sütjük. Amikor kivesszük, megforgatjuk az előtte már összekevert fahéjas cukorban, és már tálalhatjuk is.

Almaszósz

Az almaszósz vagy almamártás tökéletes kísérője lehet desszerteknek, húsoknak is.

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 4 db alma
  • 1 kk citromlé
  • 1 ek cukor
  • fahéj ízlés szerint

Elkészítés:

Az almákat megmossuk, meghámozzuk, kicsumázzuk és egyenlő darabokra vágjuk. Beletesszük egy lábasba, és annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi. Lassú tűzön puhára főzzük. Ezután pürésítjük botmixerrel, hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat, a citromlevet, és már készen is van.

Sült alma

Bár a sült alma igazi téli desszert, amely átmelegít a hideg téli napokon, akár nyári szalonnasütések alkalmával is gyorsan elkészíthető a tábortűznél.

Személyenként egy nagy almával érdemes számolni, amelyet megmosunk, és kivájjuk a csumáját. Az így keletkezett üregbe tetszőlegesen tölthetünk diót, mézet, vajat, vaníliás cukrot, mazsolát, aszalt gyümölcsöket, magvakat. Ezután pedig nincs más dolgunk, mint sütőben puhára sütni az ínyencséget. Érdemes egy kevés vizet önteni a tepsi aljába, hogy ne száradjon ki az alma héja. Ha szabad tűzön készítjük, egyesével csomagoljuk be az almákat alufóliába, és tegyük őket a forró parázsba.

Sült alma
Fotó: Canva

Almakompót

Valószínűleg mindenkinek vannak emlékei gyerekkorából az almakompót mennyei ízéről akár az iskolai menzáról, akár a vasárnapi családi ebédekről. Kitűnő kísérője a sült húsoknak, piskótadesszerteknek, de akár önmagában is nagyszerű nassolnivaló.

Hozzávalók 6-8 főre:

  • 2 l víz
  • 4 db fahéjrúd
  • 10 szem szegfűszeg
  • 7 ek cukor
  • 2 db citrom leve
  • 1 kg keményebb fajta alma (tisztított súly)

Elkészítése:

Az almát megmossuk és meghámozzuk, csumáját eltávolítjuk, majd 2-3 cm nagyságú kockákra vágjuk. Az alma kivételével az összes hozzávalót egy lábasba rakjuk és felforraljuk. Ha forr, beletesszük az almadarabokat, és közepes lángon puhára főzzük. Fogyasztható hidegen és melegen is.

Almaleves

Gyümölcslevest szinte minden gyümölcsből lehet készíteni, így természetesen az almaleves is nagyszerű opció. Szezontól függően készíthetjük nyári és téli almából is, ráadásul a téli hidegben fogyaszthatjuk melegen, nyáron pedig frissítőként hidegen.

Hozzávalók 4 főre:

  • 2 ek méz
  • 4 ek barna cukor
  • 4 db alma
  • 0,5 citrom leve
  • 1l víz
  • 1 egész rúd fahéj
  • 5 db szegfűszeg
  • 100 ml tejszín
  • 1 csapott ek étkezési keményítő

Elkészítés:

Az almákat megmossuk, meghámozzuk, magházukat kiszedjük, felkockázzuk és meglocsoljuk a citromlével. Egy edényben a cukrot és a mézet karamellizáljuk, majd az almadarabokat rádobjuk az olvadt cukorra, és jól megforgatjuk benne. Ezután felöntjük vízzel, beletesszük a fahéjat és a szegfűszeget, majd körülbelül 20 percig főzzük. A keményítőt elkeverjük a tejszínnel, ezt a leveshez öntjük, és kevergetve újraforraljuk. Tálalhatjuk almachipsszel vagy pirított magvakkal, aszalt gyümölcsökkel is.

„Szedd magad!” alma
Fotó: Canva

„Szedd magad!” alma 2023

Aki szereti kedvezőbb áron, frissen, saját maga szedni a gyümölcsöt, annak az ország különböző pontjain számos lehetősége akad megtenni ezt az alma esetében is. A szüret általában augusztus végén, szeptember elején kezdődik, érdemes előtte a megadott telefonszámokon érdeklődni és bejelentkezni.

Pest vármegye:

  • Zsámbék – 2073 Tök, Tök-Újmajor út, telefon: +36 70 3705820
  • Ráckeve – 2300 Ráckeve, Silling út, Kertészház, telefon: +36704234872
  • Törökbálint – 2045 Törökbálint, Ráczug utca 291/21
  • Nyáregyháza – 2723 Nyáregyháza, 405-ös út 6. kilométerénél, a dánszentmiklósi elágazásnál, telefon: +36703951586
  • Pomáz – 2013 Pomáz, Dolinai út vége, telefon: +36205553285
  • Szob – Dunakanyar, telefon: +36204904270

Baranya vármegye:

  • Mozsgó – 7932 Mozsgó, Batthyány utca 13., telefon: +36305392213

Zala vármegye:

  • Zalaegerszeg – 8900 Zalaegerszeg, Alsóerdei út, telefon: +36203903699
  • Lakhegy – 8913 Lakhegy, Almáskert, telefon: +36309797202

Győr-Moson-Sopron vármegye:

  • Fertőd – 9431 Fertőd, Hodály major 1., telefon: +36309373760

Borsod-Abaúj-Zemlpén vármegye:

  • Monaj – 3812 Monaj, Béke utca 21., telefon: +36202373588

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye:

  • Szolnok – 5000 Kenderes Szent István út 27., telefon: +3659328158

Fejér vármegye:

  • Nagyvenyim – 2421 Nagyvenyim, Venyim Gyümölcse major 1. 2421, telefon: +36204699761 /csak „vedd magad” alma/

Tolna vármegye:

  • Madocsa – 7026 Madocsa, Dunapart 0244/27 hrsz., telefon: +36302585551
search icon