Beköszöntött az Ĺ‘sz, vele a hideg idĹ‘ Ă©s az esĹ‘k, ezzel egyĂĽtt pedig a kĂĽlönfĂ©le lázzal, torokfájással, orrfolyással Ă©s köhögĂ©ssel járĂł lĂ©gĂşti betegsĂ©gek is felĂĽtöttĂ©k a fejĂĽket. Ebben az idĹ‘szakban sokan keresik fel a háziorvosukat, ha másĂ©rt nem, hát azĂ©rt, hogy hatĂłsági igazolást szerezzenek a munkahelyĂĽkön valĂł kiesĂ©s idejĂ©re a táppĂ©nz igĂ©nybevĂ©telĂ©hez. De mit tudunk a háziorvosi praxisrĂłl ezen kĂvĂĽl? Ă–sszegyűjtöttĂĽnk pár hasznos informáciĂłt a tĂ©mában!
Ki lehet háziorvos Magyarországon?
Elsőként fontos tisztázni, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszerben a lakosság minden tagjának joga és lehetősége van arra, hogy a lakóhelye közelében szabadon háziorvost, valamint házi gyermekorvost válasszon saját maga, illetve a gyermeke számára. A háziorvosi, valamint a házi gyermekorvosi ellátás adja a magyar állami egészségügyi szolgáltatások alapját, egy jó és a hivatása iránt elkötelezett háziorvos pedig hatalmas kincs.
A betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©se, felismerĂ©se Ă©s gyĂłgyĂtása közĂĽgy, ám az elsĹ‘dleges felelĹ‘ssĂ©g az orvosĂ©, aki a törvĂ©nyi elĹ‘Ărások szerint kizárĂłlag olyan szemĂ©ly lehet, aki megszerezte ehhez a kĂĽlön jogszabály szerint vezetett nyilvántartásban szereplĹ‘ orvosi szakkĂ©pesĂtĂ©st. A háziorvos önállĂł orvosi tevĂ©kenysĂ©get folytat a terĂĽleti ellátási kötelezettsĂ©g körĂ©ben az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi alapellátásrĂłl szĂłlĂł törvĂ©ny szerint. Ezt a praxisjoga teszi lehetĹ‘vĂ©, vagyis az a jog, mely alapján önállĂł orvosi tevĂ©kenysĂ©g terĂĽleti ellátási kötelezettsĂ©ggel, meghatározott körzetben vĂ©gezhetĹ‘.
A háziorvosok száma Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az 1990-es évek elejétől kezdődően egészen máig 4 és 5 ezer között mozog. A legfrissebb, 2023-as évre vonatkozó adatokat nézve pontosan 4305 háziorvos és házi gyermekorvos praktizál hazánkban, ami visszaesés a 2022-es és a 2021-es esztendőhöz képest is, amikor nagyjából 100 fővel többen folytattak háziorvosi tevékenységet. A háziorvosok száma egyébként 2008 óta folyamatosan csökken, ekkor ugyanis még 5001 személy szerepelt a hivatalos nyilvántartásban.
A háziorvosi ellátás célja és szerepe a magyar egészségügyi rendszerben
A háziorvosi ellátás funkciĂłja az, hogy a beteg szemĂ©lyes Ă©s folyamatos ellátásban rĂ©szesĂĽlhet az egĂ©szsĂ©gi állapotának megĹ‘rzĂ©se Ă©rdekĂ©ben, amennyiben Ăşgy dönt, hogy igĂ©nybe veszi ezt az állami szolgáltatást. Mindez dĂjmentesen, alanyi jogon jár mindenkinek, aki fizeti a társadalombiztosĂtást.
Egy háziorvosi praxis fenntartásának általános Ă©s rögzĂtett szabályai vannak: mivel folyamatos ellátást kell biztosĂtani a körzet betegei számára, a háziorvosnak heti szinten legalább 15 Ăłrát kell rendelnie, azaz munkanapokon minimum 3 Ăłrán át fogadnia kell a betegeket a rendelĹ‘jĂ©ben. Mindemellett vannak bizonyos kötelezettsĂ©gek, amelyek munkaidĹ‘n kĂvĂĽl is vonatkoznak a háziorvosra: szĂĽksĂ©g esetĂ©n betegĂ©t annak otthonában is fel kell keresnie, Ă©s el kell látnia, ezenfelĂĽl pedig ĂĽgyeletet szĂĽksĂ©ges vállalnia. Ekkor sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi ellátást nyĂşjt azoknak a beĂ©rkezĹ‘ betegeknek is, akik a körzet egy másik háziorvosához tartoznak.
A magyar kormány idĂ©n januárban átalakĂtotta a háziorvosi Ă©s a sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi ellátást, valamint az Ă©jszakai orvosi ĂĽgyeleteket is. BevezettĂ©k a 1830-as ĂĽgyeleti telefonszámot, elĹ‘ször ezt kell hĂvnia a betegnek, hogy a megfelelĹ‘ helyre irányĂtsák.
A fővárosban 2024. október 1-jétől kezdődően megszűnt a korábban fenntartott kerületi ügyeleti rendszer. Helyette Budapest is csatlakozott az új alapellátási ügyeleti rendszerhez. Ez annyit jelent, hogy hétköznapokon 16:00 és 22:00 között, a hétvégéken és az ünnepnapokon pedig 8:00 és 14:00 között a körzetekben dolgozó háziorvosokat ügyeleti pontokra osztották be, ahol 22:00 után már úgynevezett non-doktorok, azaz egyetemi végzettséggel rendelkező szakápolók és mentőápolók látják el a lakosságot.
OktĂłber 1-jĂ©tĹ‘l már Budapesten is hĂvhatĂłvá vált a 1830-as központi diszpĂ©cserszám. HĂ©tköznap 16:00 Ă©s másnap reggel 8:00 között, a hĂ©tvĂ©gĂ©ken Ă©s az ĂĽnnepnapokon pedig a nap 24 Ăłrájában bármikor tárcsázhatjuk.
A háziorvos feladatai
A háziorvosi, valamint a házi gyermekorvosi feladatkör igen sokrétű. Fontos tudni például, hogy a háziorvos nemcsak azokkal foglalkozik, akiknek valamilyen panaszuk van, hanem az egészséges páciensekkel is. Számukra a háziorvos tanácsadással és különféle szűrővizsgálatokkal szolgál, hogy megőrizhessék egészségüket.
A háziorvos ellenĹ‘rzi a páciensek egĂ©szsĂ©gĂĽgyi állapotát, ha pedig a helyzet Ăşgy kĂvánja, beutalja Ĺ‘ket szakorvosi kivizsgálásra. BeutalĂłt adhat mĂ©g fekvĹ‘beteg-gyĂłgyintĂ©zeti vizsgálatra, valamint panaszaink fĂĽggvĂ©nyĂ©ben elbĂrálhatja keresĹ‘kĂ©ptelensĂ©gĂĽnket is, tehát hatĂłsági igazolást állĂthat ki a munkahelyen igĂ©nybe vehetĹ‘ táppĂ©nzhez. Alapfeladatain tĂşl a háziorvos közreműködik az állapotos nĹ‘k terhesgondozásában, elláthat járványĂĽgyi, közegĂ©szsĂ©gĂĽgyi feladatokat, valamint az elhunyt szemĂ©lyekhez is Ĺ‘t hĂvják elĹ‘ször vizsgálatra.
A házi gyermekorvos a csecsemĹ‘k, valamint a gyermekek megelĹ‘zĹ‘ Ă©s gyĂłgyĂtĂł ellátásárĂłl gondoskodik. SzĂĽksĂ©g esetĂ©n tanácsot ad a szĂĽlĹ‘knek gyermekĂĽk egĂ©szsĂ©gi állapotával kapcsolatban, állományba veszi gyermekápolás cĂmĂ©n a keresĹ‘kĂ©ptelen szĂĽlĹ‘t, beadja a kötelezĹ‘ oltásokat, Ă©s rĂ©szletes felvilágosĂtást nyĂşjt az ajánlottakrĂłl, valamint házhoz megy az ĂşjszĂĽlöttekhez, illetve a veszĂ©lyeztetett csecsemĹ‘khöz. SzintĂ©n Ĺ‘ intĂ©zi a szĂĽksĂ©ges vizsgálatokat a gyermekintĂ©zmĂ©nyekbe valĂł felvĂ©teli folyamat elĹ‘tt.
A háziorvosváltás szabályai és menete
Több okból dönthetünk úgy, hogy háziorvost váltunk. Leggyakrabban persze a költözés, illetve a korábbi orvosunkkal kapcsolatos elégedetlenség dominál. A váltás kapcsán fontos tudnunk, hogy a szabad orvosválasztás joga a háziorvos megválasztására is kiterjed.
Az orvosválasztás folyamatának az az elsĹ‘ lĂ©pĂ©se, hogy az elkĂ©pzelĂ©seinknek megfelelĹ‘ orvosnál bejelentkezĂĽnk, Ă©s ha az orvos elfogadja jelentkezĂ©si kĂ©relmĂĽnket, igazolást ad arrĂłl, hogy a továbbiakban vállalja az ellátásunkat. Az igazoláson az orvos neve, telefonszáma, valamint a rendelĹ‘ pontos cĂme is fel van tĂĽntetve. Nem árt tudni azonban, hogy elĹ‘fordulhat olyan eset is, hogy az általunk kiszemelt orvos nem tudja fogadni a jelentkezĂ©sĂĽnket, ám ilyen döntĂ©sre a körzetĂ©be tartozĂł betegeket illetĹ‘en csak kivĂ©teles, indokolt esetben juthat.
Ugyancsak fontos tudnivalĂł, hogy Ă©vi egy alkalommal Ăşgy választhatunk Ăşj háziorvost, hogy döntĂ©sĂĽnket nem szĂĽksĂ©ges megindokolnunk. Ha pedig sikeresen lezajlott az Ăşj orvosunkhoz valĂł bejelentkezĂ©s, onnantĂłl az adminisztráciĂłs terhek már nem ránk hárulnak, ugyanis Ăşj orvosunk átkĂ©ri adatainkat a rĂ©gi orvos nyilvántartásábĂłl, Ăgy kĂ©pbe is kerĂĽlhet az egĂ©szsĂ©gi állapotunkkal kapcsolatban.
Kiemelt kép: Canva