A Holnapután legújabb adásának vendége Imre Tamás, többszörösen díjnyertes fotóművész volt, akinek köszönhetően a természetfotózás kulisszái mögé nyerhettünk betekintést. Miután végigvettük, hogyan lesz valakiből hivatalosan is elismert fotóművész, valamint hogy mi az, ami megkülönbözteti az alkotóművészeket a bérmunkákat vállaló fotósoktól, megnéztük, miként születik meg egy természetfotó a téma keresésétől a kiállításon történő bemutatóig. Beszéltünk továbbá arról, hogy mennyire etikus „megrendezni” egy-egy természetfotót, és az is szóba került, hogy milyen károkat okozhatunk a természetben, ha fotózás közben nem vagyunk kellőképpen elővigyázatosak. Téma volt még az extrém helyzetekben történő természetfotózás, Imre Tamás pedig tippeket is adott azoknak, akik érzik magukban a késztetést, hogy természetfotókat készítsenek.
Egy korábbi adásunkban a vadászattal foglalkoztunk, ott pedig elhangzott, hogy ennek a tevékenységnek az erdőjárás, a természetben megfigyeléssel eltöltött hosszú órák miatt van egyfajta rekreációs szerepe. Sokszorosan elmondhatják ezt a természetfotósok, akik másképpen ugyan, de szintén vadászni járnak az erdőbe, illetve az egyéb háborítatlan természeti helyszínekre, ám ők nem a vadat lesik, hanem a megfelelő pillanatot kutatják, hogy aztán lencsevégre kaphassák. Holnapután című rádió- és podcastműsorunk legújabb adásában a természetfotózásról beszélgettünk, meghívott vendégünk pedig Imre Tamás, többszörösen díjnyertes fotóművész, a Természetfotó Magazin tulajdonosa és főszerkesztője volt.
A műsor első negyedében Imre Tamás megosztotta velünk, miként szeretett bele ő maga a fotózásba, hogyan vált mezei fotósból hivatalosan is elismert fotóművésszé, majd abba avatott be minket, hogy miben különbözik egy fotóművész és egy megrendelésre dolgozó bérfotós hozzáállása, motivációja. Ezt követően szóba kerültek a természetfotózás legnagyobb kihívásai, fejlődési fázisai, majd megnéztük, hogyan születik meg egy természetfotó a téma keresésétől vagy az ötlettől egészen a kiállításon történő bemutatóig.
Ezután vendégünk azt világította meg számunkra, hogy mennyire számít etikusnak kiemelni egy élőlényt a természetes közegéből azért, hogy aztán egy nekünk jobban tetsző környezetben fotót készíthessünk róla. Imre Tamás arra is rámutatott, hogy mekkora károkat okozhat egy fotós a természetben, amennyiben nem elővigyázatosan közelíti meg célpontját, majd kifejtette, milyen küldetést tölthet be egy jó természetfotós az alkotásaival, hogyan érzékenyítheti közönségét, miként mutathat neki utat egy környezettudatosabb életmód felé.
Végül a műsor utolsó negyedében Imre Tamás arról mesélt, mire kell figyelnie azoknak a fotóművészeknek, akik kifejezetten extrém környezetben szeretnek alkotni, közben pedig saját indiai tigrisfotózásának veszélyes helyzetét is felhozta példaként. Búcsúként tippekkel és tanácsokkal látta el azokat, akik most kezdenének neki a természetfotózásnak. A részletek kiderülnek az adásból!
Kiemelt kép: Canva