A klímaváltozás miatt veszélyben a 2026-os labdarúgó-világbajnokság
A klímaváltozás miatt veszélyben a 2026-os labdarúgó-világbajnokság

A 2026-os labdarúgó világbajnokságon résztvevő játékosok komoly kockázatokkal néznek szembe, mivel a mérkőzéseknek otthont adó 16 stadion közül tízben „extrém hőstressz” várható.

A Nature tudományos lapban megjelent friss tanulmány szerint, a forró időjárás és az intenzív fizikai aktivitás miatt a játékosoknak akár 49,5°C-os vagy annál magasabb érzékelt hőmérséklettel kell majd megküzdeniük az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada stadionjaiban.

A FIFA jelenlegi ajánlása szerint a mérkőzéseken hűtési szüneteket kell beiktatni, ha a „nedves hőmérséklet” meghaladja a 32°C-ot. A tudósok azonban rámutattak, hogy ez a mutató csupán a külső hőmérsékletet és páratartalmat veszi figyelembe, és figyelmen kívül hagyja a játékosok intenzív fizikai aktivitása által generált belső hőterhelést.

A játékosok izmainak munkája hatalmas mennyiségű hőt termel, ami tovább növeli a testükre nehezedő hőterhelést

– mondta Katarzyna Lindner-Cendrowska, a tanulmány vezető szerzője.

A kutatók szimulációk segítségével vizsgálták a hőstressz hatásait, figyelembe véve a játékosok mozgását, ruházatát és a stadionok időjárási körülményeit. A legnagyobb hőstressz 14:00 és 17:00 óra között várható, amikor Arlingtonban és Houstonban a hőmérséklet meghaladhatja az 50°C-ot. Ezek a körülmények hőgutához és hőkimerüléshez vezethetnek, mind a játékosok, mind a szurkolók körében.

A stadionokban tartózkodó szurkolók – különösen a gyerekek, idősek és krónikus betegségben szenvedők – szintén veszélyeztetettek a hőség miatt. A kutatók hangsúlyozzák, hogy nemcsak a játékosok, hanem a szurkolók védelme is kiemelten fontos.

A kutatók megoldási javaslatként a délutáni mérkőzések helyett az esti órákban történő rendezés csökkenthetné a hőstresszt. A világbajnokságot hűvösebb évszakokban vagy éghajlati zónákban kellene lebonyolítani. A 2022-es katari világbajnokságon alkalmazott kültéri légkondicionálási technológiák használata enyhítheti a hőséget. Olyan új mutatók kidolgozása, amelyek figyelembe veszik a játékosok fizikai aktivitását és izzadását. Hosszabb félidős szünetek, gyakoribb hűtési szünetek és szükség esetén mérkőzések elhalasztása. Újragondolandó a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó cégekkel való szponzorációs kapcsolatok, hogy a FIFA jobban illeszkedjen a globális klímavédelmi célokhoz.

Ahogy a klímaváltozás hatásai egyre erősödnek, a globális sportesemények egyre nagyobb nyomás alá kerülnek. A kutatás egyértelművé teszi, hogy a FIFA-nak sürgős lépéseket kell tennie a játékosok, a szurkolók és a sportág biztonsága érdekében. Az időben meghozott, tudományosan megalapozott döntések kulcsfontosságúak lehetnek a jövő világbajnokságainak sikeres lebonyolításához.

(Magyar Mezőgazdaság / Scientific Reports)

Fotó: Canva

search icon