Péntek 13. Luca napja – Mi jót jelent ez nekünk?!

Péntek 13. Luca napja – Mi jót jelent ez nekünk?!
Péntek 13. Luca napja – Mi jót jelent ez nekünk?!

Kevés jeles napunk van, amelyhez annyi hiedelem, jóslat és misztikum kapcsolódik, mint Luca napjához. Ráadásul ez idén épp péntek 13-ára esik. Ez nem boszorkányság, vagy mégis?! Sok régi, lidérces szokás köthető a „gonoszjáró” napként is emlegetett Luca-naphoz, amely korábban a téli napfordulót jelölte. A leghosszabb, sötét és félelmetes éjszakán a néphiedelem szerint mindenütt ártó, gonosz szellemek garázdálkodnak, akik ellen kiváltképp felvértezték magukat elődeink ezen a napon. De a boszorkányok távoltartásán túl más, pozitív jelentésekkel is felruházták Luca napját, amely termékenység varázslására és szerelmi jóslatokra egyaránt alkalmasnak bizonyult.

Ki is valójában Luca?

A 3. században született Szent Lúcia az egyik legkedveltebb olasz szent volt a középkorban. Legendáját költők, festők is megörökítették, és sokan fohászkodtak hozzá imáikban. Neve a lux (fény) szóból ered, jelentése: fényhozó, a Gergely-naptár bevezetése előtt (1582-ig) ugyanis ez a nap jelölte a téli napfordulót. A nemesi családból származó lány, miután keresztény hitre tért, vagyonát szétosztogatta, és szüzességi fogadalmat tett. Fiatalon inkább mártírhalált halt, minthogy hozzámenjen egy pogány férfihoz.

A magyar néphiedelem azonban kétféle Lucát ismer: a jóságost és a boszorkányost. Valójában Luca jobbik énje kicsit háttérbe szorul a szóban forgó napon. Népszokásainkban inkább egy kísértetszerű, öreg boszorkányasszony képébe bújt, rontó nőalakként tekintettek rá. Ez a kétarcúság a Luca-napi rítusokban is tetten érhető: a gonosz erők fókuszán túl az életet éltető szerelmi és termékenységi mágiákat is űztek ezen a napon.

Vigyázat, Luca napján könnyen belefuthatsz egy boszorkányba.
Kép: canva

Boszorkányok ellen: fokhagyma és Luca széke

A Luca-napi népszokások közül a legismertebb hiedelem bizonyára a Luca székéhez köthető, amelyet ezen a napon kezdtek el készíteni a férfiak, hogy karácsonykor mágikus erejével megmutassa a boszorkányokat. A munkát összecsapni nem lehetett: a szék 9-féle fából készült, szöget nem használhattak, és minden nap csupán egy műveletet lehetett elvégezni rajta, így karácsonyra épp elkészült. Az éjféli misén aztán a sámlira állva felismerhették a falu boszorkányait, akik fejükön szarvat és tollat viseltek. Ám jaj volt annak, akit a boszorkányok rajtakaptak: hazamenekülni előlük csak úgy lehetett, ha mák szórásával időt nyertek, mert azt szemenként kellett az üldözőknek felcsipegetniük. Ezután Luca székét elégették, nehogy odacsalogatva a gonosz erőket rontást hozzon a házra.

Az ártó szellemek ellen Luca napjának hosszú, lidérces éjszakáján fokozottan védekezni kellett, így a közkedvelt csodaszerhez, a fokhagymához folyamodtak. Az emberek fokhagymával kenték be az ólak ajtaját, az állatok homlokát, és maguk is fogyasztottak belőle lefekvés előtt. Fokhagyma került az ablakba, a kulcslyukba és a küszöb alá is, hogy a rontást távol tartsák a háztól, és elrejtették a seprűket, hogy a boszorkányok ne tudjanak elrepülni velük.

Úgy tűnik, a fokhagyma nem csak a vírusokat űzi el.
Kép: canva

A termékenység ünnepe: kotyolás és Luca-búza

Az érem másik oldala, hogy a gonosz erők mellett a jó termésre és a gazdag szaporulatra serkentő szokásokat is űztek ezen a napon. Lapos tálakba búzát vetettek, amely szentestére kizöldült, és megmutatta, milyen lesz a jövő évi termés. A Luca-búza nem ment ki a divatból: egy csinos tálba vetve, gyertyával a közepén kedves dísze lehet az ünnepi asztalnak.

„Kotyolós” fiúkkal viszont már nem gyakran találkozunk: hajdanán ezen a napon fiatal fiúkból álló csapatok rótták az utcákat, és bárhova szívesen betértek egy kis kotyolásra. Ha bebocsátást nyertek, akkor szalmán, fadarabon térdepelve mágikus rigmusokat kántáltak, így kívánva bő termést és állatszaporulatot a gazdának. A szalmát aztán az asszonyok a tyúkok alá tették, hogy azok jobban tojjanak.

Gyorsan szórj el egy marék búzát!
Kép: canva

Szerelmi varázslatok Luca napján

A hölgyek párválasztási jóslatokba is bocsátkozhattak ezen a napon: a lányok 12 gombócot készítettek, és mindegyikbe elrejtették egy férfi nevét. Ezután forró vízben kifőzték a gombócokat, és az, amelyik először emelkedett a felszínre, megmutatta, hogy fogják hívni jövendőbelijüket. Hasonló célt szolgált a hajadon lányok körében egy másik népszerű szokás is: Luca napján 12 cetlire ráírták a legények nevét, és karácsonyig minden nap eldobtak, elégettek belőle egyet anélkül, hogy megnézték volna. Így a szenteste napjára maradt utolsó cédula megmutatta, ki lesz a kedvesük. Ám egy egyszerű módszerrel azt is kideríthették, hány évig kell még várni a férjhezmenetelre: oda kellett menni a disznóólhoz, jól belerúgni, és ahányat röffent utána a disznó, annyi év volt még hátra a hajadon életből.

Hadd kopogjon az a disznóól!
Kép: canva

Népi jóslatok a jövő évre

Luca napjától számított 12 nap karácsonyestig arra is alkalmas volt, hogy a következő évi időjárást megjósolják. A 12 nap szimbolikusan egy-egy hónapot jelöl, így ha Luca-nap másnapján esett a , úgy januárban havazásra számítottak. A hagymakalendárium is hasonló cél szolgált: a hagymát 12 héjra bontották, besózták, és amelyik héj benedvesedett, úgy arra a hónapra csapadékot jósoltak. Ha Luca napján csillagos volt az ég, ez jó termést ígért a következő évre.

Asszonyok ünnepe: tilos a házimunka!

Talán ezzel kellett volna kezdenem, mert napjainkra nézve e jeles dátum legfontosabb üzenete a nők, asszonyok számára: szigorúan TILOS bármilyen házimunka végzése ezen a napon! Nem hiába hívták Luca napját az asszonyok ünnepének. Ha valaki ezt mégis megszegte, nagy bajt hozott a házra, sőt, akár kővé is változhatott!

Tilos volt szőni, fonni, varrni, mert ezzel bevarrták a tyúkok fenekét. Tilos volt főzni, sütni, mert ez tűzvészt okozhatott. A mosást is kerülni kellett, mert ez az állatállományt veszélyeztette. Szabad volt viszont lopni, sőt, ezt kifejezetten ajánlották. Kiváltképp a szomszédtól egy kis szalmát és tojást, hogy saját tyúkjaik a következő évben jobban tojjanak. A férfiak mindeközben Luca-napi tréfákba bocsátkoztak: leszerelték a kertkaput, a lányos házaknál eltorlaszolták a bejáratot. Ez a nap arra is alkalmas volt, hogy a legények revansot vegyenek a gazdán: Luca-napi tréfa gyanánt szétszedték a szekerét, és a kútba dobták a gazda nem kis bosszúságára.

A házimunka helyett inkább pihenj ma!
Kép: canva

Kívánságmágia

Amennyiben kedvünk támadt Luca napján egy kis boszorkányságra, úgy az alábbi egyszerű módszerrel megcsinálhatjuk a szerencsénket. December 13-án este 12 darab fehér papírra írjunk fel 12 kívánságot, amelyek életünk bármely területét érinthetik. Karácsony napjáig minden este ugyanakkor egy gyertya lángjánál égessünk el egy-egy lapot közülük anélkül, hogy megnéznék, mi áll a papíron. Végül december 24-én nyissuk ki az utolsó lapot: a mágia úgy tartja, hogy az utoljára maradt kívánságunk jövő évben teljesülni fog.

Kiemelt kép: canva

search icon