A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói saját fejlesztésű zöld gyűrűt terveztek az erdőtelepítésekhez: a Zöld bölcső névre keresztelt innováció növeli a frissen ültetett facsemeték megmaradási esélyét, miközben csökkenti fenntartási igényüket és költségüket a túlélés szempontjából legkritikusabbnak számító első öt évben.
A MOME Zero program keretében az egyetem három magyar nemzeti parkkal kötött megállapodást, amelynek értelmében az egyetem hallgatói és dolgozói három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hoznak létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket. Szakemberek bevonásával legutóbb 30 000 facsemetét ültettek el, és az új erdők hosszú távú gondozását is vállalják. A programmal egyrészt az egyetem károsanyag-kibocsátásának semlegesítése a cél, másrészt megmutatni a hallgatóknak a közös, szakszerű cselekvés erejét, és egyúttal konkrét eszközöket adni a kezükbe saját klímaszorongásuk csökkentéséhez.
A gyűrű mikorrhiza gombafonalakat, marhatrágyát, termőföldet és speciális vadvirág magkeveréket tartalmaz. A fafajhoz és a terület növényvilágához illeszkedő, növekedést támogató lágyszárú növénymagok keveréke táplálja, erősíti és gyorsítja a fafaj növekedését, ellenállóbbá teszi az aszályokkal szemben. A gyűrűszerű kialakításnak és a magkeveréknek köszönhetően a facsemete töve körül az invazív gyomnövények nem tudnak megjelenni. Ez életképesebb és a klímának ellenállóbb erdőállományt hoz létre.
A prototípus kizárólag természetre nem káros, lebomló anyagokat tartalmaz, ezáltal természetvédelmi területeken is alkalmazható. Az ötlet az egyetem Design Szolfézs tantárgyának intenzív, öt napos, erdő tematikájú tervezési hetén született meg. A Zöld bölcsőt tervező hét első éves hallgató összesen 10 db prototípust gyártott és helyezett el a vízvári MOME Erdő területén. A következő vegetációs időszak során a hallgatók figyelemmel kísérik a gyűrűk eredményességét, illetve további hat hónapig tesztelik és finomítják majd a projektet.
A programban részt vevő erdészek a MOME-sokkal közösen folyamatosan nyomon követik a facsemeték növekedését, környezeti hatásoknak való kitettségét, és szükség esetén közösen gondoskodnak a fapótlásokról. Az egyetem a jövőben különböző tudományos és művészeti kutatási projektekbe is bekapcsolja majd az újonnan telepített erdőket.
Forrás és képek: MOME