A Tudatos Vásárló Egyesület munkatársai egy Facebook szavazás során, a #gyorskörben arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire fontos a háztartásokban az öblítő.
A közel 500 résztvevő eredménye azt mutatja, hogy a többség (390 fő) öblítő nélkül mos, de sokan (87 fő) ragaszkodnak hozzá. Ez átfedést mutat a magyar fogyasztási adatokkal. A Nielsen piackutató 2020 elején közölt hazai éves fogyasztási szokáskoról közölt adatai szerint a háztartási vegyi áruk és testápolási termékek között a mosószer a legnépszerűbb, utána a vécépapír, rögtön harmadikként pedig az öblítő következik. Ez a korábbi években is hasonlóan alakult, és azért adhat okot a meglepetésre, mert míg az első kettő alapvető háztartási cikk, az öblítőre egyáltalán nincs feltétlenül szükségünk.
A szavazáshoz érkezett hozzászólások alapján azért tűnik elengedhetetlennek az öblítő használata sokak életében, mert jó illata van, illetve másodsorban mert puhábbá teszi a mosás során a textileket.
Ugyanakkor az öblítőhasználatnak a jó illaton kívül szinte csak árnyoldali vannak: Az anyag, mely selymessé teszi a ruhákat sem a vízi élővilágnak, sem a bőrnek nem tesz jót, épp ezért nem kaphatja meg az EU-s ökocímkét, az EU Ecolabelt semmilyen öblítő. Az illatosító anyagok káros hatást gyakorolnak az asztmában, krónikus obstruktív légúti betegségben (COPD) szenvedőkre illetve akár fejfájás, más ideg-, emésztőrendszeri problémák, bőrirritáció is előfordulhat.
Persze érthető, hogy szeretnénk minél puhább és illatos ruhába bújni, erre kínál megoldást az ecet és a mosóparfüm, esetleg illóolaj. Ha 0,5 dl ecetet öntünk az öblítős rekeszbe, megszűnik a mosógép öblítős rekeszének nyálkásodása illetve az ecetes öblítés savassága semlegesíti a mosószer lúgos ph-ját, és feloldja az esetleges ruhaszálak között maradt mosószer-maradványokat.
(fotó: pexels – RODNAE Productions)