Elindítottunk egy sorozatot, amelyben húsmentes recepteket népszerűsítünk: ez a Meatless Monday! A Felelős Gasztrohőssel együttműködve minden hétfőn bemutatunk egy alapanyagot, amely remekül használható a növényi étrendben. Ezúttal a spenót kerül a tányérra, amely húsvétkor is nagyszerűen megállja a helyét.
A Meatless Monday keretében bemutatjuk, hogy a növényi alapanyagok milyen sokszínűek és izgalmasak lehetnek. A Felelős Gasztrohőssel közösen minden hétfőn elhozunk nektek egy alapanyagot és egy receptet, hogy a növényi táplálkozás mindenki számára elérhetőbbé váljon. Lássuk, miért olyan izgalmas a spenót!
Friss spenótra vágysz? Irány a kert!
A spenót frissen az igazi, ezért ha kiskerted van, vagy esetleg balkonod, a magról ültetett spenót remekül fogja érezni magát.
A növény a jól megművelt, napsütéses kertekben vagy balkonládákban fogja a legszebb arcát mutatni. A libatopfélék családjába tartozó növény spanyol származású, a mórok tették népszerűvé.
Legtöbben kora tavasszal, a többi talajmunkával együtt vetik a spenótot, mivel nem érzékeny a kisebb talajmenti fagyokra; de lehet vetni augusztus- szeptemberben is őszi, illetve kora tavaszi szedésre. Szárazabb tavaszokon az öntözést meghálálja. A vetéstől számított 6-7 héten belül szedhető! Május végére azonban a legtöbb spenót idénye véget ér.
Spenót a tányéron
Nem véletlenül nőtt Popeye-nek akkora muszklija a spenóttól! Ez a sokak által kevéssé kedvelt, zöld levelű növény joggal érdemelte ki a hazai „superfood” címet. Remek növényi proteinforrás, és vitaminokban is bővelkedik. Télen és kora tavasszal is frissen szedhető, így színt visz a szürke, zöldségben–gyümölcsben nem annyira gazdag hónapok táplálkozásába is. Fogyaszthatjuk salátákban, szendvicsekben nyersen, de dobhatunk a turmixunkba is belőle. Főzelékként sok fokhagymával ajánljuk, de bármilyen szószhoz, levesekbe, pitékbe is tehetjük.
Egytálételek, raguk is gazdagíthatók vele, de zöldségtócsniban is jól mutat. Egyszerű felhasználása miatt szinte bármilyen ételben megállja a helyét.
Extra tipp: ha kicsit már megfonnyadtak a levelek, tegyük őket egy fél órára hideg vízbe, így visszanyerik frissességüket. A spenótot érdemes hűtőben tárolni légmentesen záródó dobozban vagy lefagyasztani későbbi felhasználásra.
Lássuk a receptet!
Spenótos pite
Hozzávalók
- 200 gr spenót
- 2 gerezd fokhagyma
- 150 gr teljes kiőrlésű búzaliszt
- 100 gr vaj
- 3 db biotojás
- 250 gr ricotta
- 2 ek tejföl
- 125 gr mozzarella
- 2 ek olaj
Így készítsd el
Tegyük a lisztet a sóval egy nagy tálba, adjuk hozzá a kockára vágott vajat, és morzsoljuk össze az ujjainkkal. Ezután adjuk hozzá a tojást, majd az egészet gyorsan gyúrjuk össze.
A tésztából formáljunk gömböt, és fóliába csomagolva tegyük fél órára a hűtőbe. (Hűtőben akár egy hétig, fagyasztva pedig 3 hónapig is eláll.)
Míg a tészta pihen, olajon dinszteljük meg a fokhagymát, majd adjuk hozzá a spenótot a sóval és a borssal. Amikor megfonnyadt a spenót, keverjük hozzá a ricottát, a tejfölt, a mozzarellát és a két tojást.
Végül a tésztánkat nyújtsuk ki és igazítsuk a formába.
A tésztát 200 fokra előmelegített sütőben 10 percig elősütjük, majd a töltelékkel együtt további 25-30 percig sütjük.
Sarnyai Tünde receptje
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.