A Műemléki Világnapot – április 18-át – 1984 óta ünneplik világszerte. A globálissá növekedett eseményt az ICOMOS, azaz a Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa, az UNESCO műemlékvédelmi világszervezete kezdeményezte.
A műemlékvédelemnek fontos szerepe van az emberiség kultúrájának megőrzésében. Sok mindent elárul arról, hogyan viszonyulunk saját múltunkhoz, mit fogadunk el belőle, és mit nem, mennyire tartjuk becsben a múltat, saját kultúránkat és identitásunkat. A műemlékvédelem tehát egy tükör, amit magunk elé tartunk.
Műemlékeinkre ugyanis ma már nemcsak az idő vasfoga jelent veszélyt, hanem az emberi civilizáció által a légkörbe juttatott szennyező anyagok is: a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok és nem utolsó sorban az egyre nagyobb mennyiségben kibocsátott üvegházhatású gázok. Romboló hatásukat a klímaváltozás okozta extrém időjárási helyzetek tovább fokozzák.
A klímaváltozás nemcsak régi életünket, a gyerekkorunkból ismert tájakat és környezetet veszélyezteti, hanem a történelmünk és a kultúránk jelzőlámpásainak számító műemlékeinket is. Ha nem vigyázunk, egyszerre veszíthetjük el a jövőnket és a múltunkat. Ezért fontos, hogy legalább a Műemléki Világnapon gondoljunk ezekre a veszélyekre, és ki-ki a maga módján törekedjen minél többet megtenni örökségünk megóvásáért.
(Forrás: corvinak.hu – Kép: pexels.com)