A Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) „Akvamarin” nevű projektje keretében hamarosan elkezdhetik a villamosrendszerben megjelenő többlet energia gázenergiává történő átalakítását. További pozitívum, hogy a megoldáshoz szükséges gépek egy részét magyar cégek készítik.
Még 2020-ban írt ki pályázatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal együttműködésben, a többlet villamos energia gázenergiává (hidrogén, biometán) történő alakítására.
A pályázaton az MFGT Zrt. is nyert, projektjük keretében pedig hidrogént fognak előállítani és tárolni. A projektben használt hidrogéntermelő egységet a magyar kompresszortechnikai piac egyik vezető szereplője, a GanzAir Kompresszortechnika Kft gyártja, míg a hidrogén termelő, tároló és nyomásfokozó létesítmény komplex kiviteli tervezési és engedélyezés előkészítési feladatait a több évtizedes tervezői tapasztalattal rendelkező Petrolterv Kft. végzi majd.
Nagy örömünkre a pályázat lehetőséget teremt, hogy lépést tegyünk a hidrogén alapú energetikai berendezések hazai gyártása érdekében.
– hangsúlyozza Gidai Olivér, a Ganzair Kompresszortechnika tulajdonosa és cégvezetője.
Az MFGT Zrt. négy földalatti gáztárolójából a kardoskúti földalatti gáztárolót vonja be a kutatás-fejlesztési projektbe. A már folyamatban lévő projekt keretében egy 2,5 MW névleges összteljesítményű elektrolizáló és nyomásfokozó rendszer és a hidrogént a földgázba keverő, adagoló technológia épül ki.
Az előállított hidrogén egyrészt földgázba keverve a cég saját gázmotorjaiban, kazánjaiban hasznosul csökkentve a technológia CO2 kibocsátását. Másrészt a távvezetéki és elosztó rendszerei beadagolhatóság-vizsgálata mellett a közvetlen energetikai felhasználáson túl cél az is, hogy ipari méretű kísérletet folytassanak a hidrogén földalatti gáztárolóban nagy – 100 bar feletti – nyomáson való, hosszú távú tárolására.
A magyarországi hidrogéntechnológiák térnyerésével fontos lépést tehetünk a hazai karbonsemleges energiaelőállítás és felhasználás irányába, ezért kiemelt figyelmet és kapacitást fordítunk ezen technológiák tervezési és engedélyezési feladatainak elvégzésére, szakmai fejlesztésére, valamint a jelenleg induló projektek mérnöki és szakértői támogatására.
–mondta Juratovics Aladár, a Petrolterv Kft. ügyvezető igazgatója.
Ezzel párhuzamosan egyetemek és kutatóintézetek bevonásával vizsgálni fogják a nagynyomású hidrogénnek a felszíni technológiai berendezésekre, a helyi gázhálózatra, a földalatti gáztároló geológiai szerkezetére való hatását.
A projekt fő célja, hogy a földgáz infrastruktúrában tárolt, továbbított hidrogénről a szakemberek további műszaki információkat tudjanak meg, másrészt, hogy az időjárásfüggő megújuló energiaforrásokra egyre jobban támaszkodó energiaellátás kiegyensúlyozásához hozzájáruljanak.
Utóbbi ugyanis csak jelentős, hosszabb távú átmeneti energiatárolással együtt oldható meg, áthidalva a termelés és a fogyasztás időbeli eltéréseit, ami jelenleg tárolási lehetőség hiányában szabályozási, rendszerbiztonsági nehézségeket okoz Európa szerte.