Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) nagy népszerűségnek örvendő tájfajta öko paradicsompalántáit idén is országszerte beszerezhetjük, az intézet kutatói pedig idén az Ovikert program részeként a legkisebbekkel is megismertetik az környezetbarát kertészkedés és az egészséges étkezés alapjait.
Az intézet tájfajta paradicsomokat kutató projektje idén megkapta a Highlights of Hungary előkelő helyezését, amelyről így még többen szerezhettek tudomást. Az ÖMKi azonban idén nem csak a felnőtt kertészekre hajt, hanem a kisebbekkel is szeretné megismertetni a tájfajta paradicsomokat.
Ennek nyomán a lassan 10 éve futó Ovikert program számára palántákat adományoztak, melyet a kicsik a Fagyos Szentek után ültethetnek majd ki és gondozhatnak a nyár folyamán. Így sok gyerek tapasztalhatja meg, milyen a finom és egészséges saját kertben megtermelt, frissen szedett bio zöldség.
Azon vagyunk, hogy amikor a gyerekek meglátják a kertet, akkor abban a friss, egészséges, helyi élelmiszert lássák. Manapság már nem minden családi házba terveznek kamrát, nem nagyon nevelnek zöldségeket, inkább díszkertet ápolnak vagy derékig ér a fű.
–mesél a program hátteréről Stiller Tamás, séf és ötletgazda.
Az ÖMKi az Ovikert program mellett a Felelős Gasztrohős Alapítvány szintén óvodásoknak szóló Gasztrohős Palánták Programját is támogatja, mert ahogy azt Drexler Dóra, az intézet ügyvezetője megjegyzi, a gyerekeken keresztül kicsit a felnőttekhez is közelebb lehet vinni az egészséges, hazai bio zöldségek és nem utolsó sorban a tájfajták iránti igényt.
Ha egy kisgyerek az első hat évében komolyan megtapasztal valamit, akkor ez az egész életére kihatással lesz. Mi lenne, ha ez az egészség lenne? Mi lenne, ha a zöldség nem ellenség, hanem barát lenne?
–teszi hozzá az elgondolkodtató kérdéseket Stiller.
Az ÖMKi idén négyféle, a kóstolók és beltartalmi vizsgálatok alapján legjobbnak ítélt tájfajtát bocsájt a vásárlóközönség rendelkezésére. Ezek között megtalálható például az erős szárú ceglédi fajta, melyet sűrű bokrosodás jellemez, termése sárgás-narancsos színű, mely állagra roppanós, ízre pedig édes vagy a faddi tájfajta, mely lilás-rózsaszínes bogyójú termésével és kedvező körülmények mellett akár két méteres növekedésével örvendezteti meg a kertészkedőket.