Svéd kutatók cementalapú, tölthető akkumulátort fejlesztettek, így nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben akár 20 emeletes betonépítmények tárolhatják majd az energiát.
A TechExplore.com tudományos portálon bemutatott cementalapú keverék kidolgozása még korai fázisban van, számos technológiai kérdés vár még megoldásra, ám azt már most látni, hogy a prototípus átlagos energiasűrűsége 7 wattóra négyzetméterenként, ami a korábbi hasonló kísérletekben elért eredmény 10-szerese.
Bár a kereskedelmi forgalomban kapható akkumulátorok még ennek is a sokszorosára képesek, a cement alapú megoldást nagy tömegben lehet felhasználni az épületek esetében.
A prototípus működési elve nagyjából megfelel a klasszikus akkumulátorokénak. Belül helyezkedik el egy fémbevonatú, karbonszálas háló és itt kap helyet a vas az anód és a nikkel katód is. Ezt körülöleli a cementréteg melyben a magasabb vezetőképességet és hajlítószilárdságot szolgáló karbonszálakat helyeztek el.
Mivel a betonalapú infrastruktúra általában 50-100 évre készül, az akkumulátorokat is ehhez kellene igazítani, vagy könnyen cserélhetővé és újrahasznosíthatóvá kell tenni. Ez egyelőre nagy kihívást jelent.
–fogalmazott az egyik kutató.
A svéd Chalmers Műszaki Egyetem tudósai szerint a jövőben a technológia alternatív megoldásokat nyújthat az energiakrízis idején a nagy mennyiségű energia tárolásának lehetővé tételével.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI)