Egy új tanulmány szerint az éghajlatváltozás miatt egyre gyakoribbá válhatnak a távoli északi erdőkben pusztító tüzek, melyek évről-évre kiújulnak.
Ez a fajta tűzvész teljesen más, mint ami eszünkbe jut az erdőtüzek kapcsán. Azokkal ellentétben nem korlátozódnak egy jellemezően rövidebb időszakra, hanem akár évekig is terjednek és pusztítanak.
A Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az Északi-sarkvidék boreális erdeiben a tüzek telente megbújnak a szén-dús talajban, ahonnan aztán tavasszal újra előtörnek, folytatva a pusztítást. Eközben a jelenség óriási mennyiségű szén-dioxidot pumpál a légkörbe.
A kutatók szerint az ilyen típusú erdőtüzekre korábban is volt példa, de számuk szinte elhanyagolható volt, így komolyabb tudományos vizsgálat eddig nem foglalkozott velük. A klímaváltozás nyomán viszont erőteljes növekedés várható.
Ebben az is közrejátszik, hogy a felmelegedés jóval nagyobb mértékű és gyorsabb az Észak-sarkvidéken, mint a bolygó többi részén. A hosszabbá és melegebbé váló nyarak a talajok száradásához vezetnek, mely elősegíti a lángok terjedését a tőzeges, szénben gazdag közegben. A kutatók szerint ráadásul a „zombitüzek” kibocsátásának 90%-a a talaj égéséből ered, míg a fák pusztulása csak 10%-ot tesz ki, így a jelenség gyakoribbá válása esetén nagyobb figyelmet kell rá fordítani.