Sövényt nevelni jóval egyszerűbb, mint például gyümölcsfát, de azért van pár dolog, amire oda kell figyelni. Az első buktató, amely sokak számára nehézséget okoz, az a fajtaválasztás – mondja a Dívány által megkérdezett Megyeri Szabolcs kertész, aki szerint a döntésnél tanácsos kicsit túltekinteni a kertészek bevett kínálatán, mert nem feltétlenül a legnépszerűbb változatokkal jársz a legjobban.
Megyeri Szabolcs kiemelte: a sövényeket fajtájuk, habitusuk, viráguk, talaj-, fény- és vízigényük, gondozásuk, társításuk (vagyis hogy milyen más fajokkal férnek meg), méretük és felhasználási területük alapján különféle szempontok szerint lehet osztályozni, de kiszerelésüket tekintve alapvetően három fő kategóriába sorolhatók, ami meghatározza ültetésüket is. Ezek a következők: konténeres, szabad gyökerű és földlabdás. A sövények 80-90 százaléka konténeres formában kapható.
A szakember szerint nem véletlenül, hiszen egész évben, a legnagyobb melegben és hidegben is ültethetők – kivéve, ha fagyott a föld. A konténeres forma másik nagy előnye, hogy a növény így már be van gyökeresedve a földbe, ezért nem kérdés, hogy megmarad-e, ami a másik két kiszerelésnél kétséges lehet.
„Itt csak az a kérdés, hogy a későbbiekben sikerül-e életben tartani a sövényt. Elterjedt nézet, hogy jobb tavasszal vagy ősszel ültetni, de az időjárás mostanra annyira kiszámíthatatlanná vált, hogy a konténeres sövények ültetési időszaka nem befolyásolja számottevően a növény túlélési esélyeit. Ezt csak egy módon lehet növelni: ha odafigyelünk rá a mindennapokban, és rendesen gondozzuk, öntözzük” – magyarázza Megyeri Szabolcs.
A szabad gyökerű sövények ezzel szemben csak a vegetációs időszak vége után, tavasszal, február vége és április eleje között, valamint ősszel, október vége és december eleje között ültethetők, így telepítésük tudatos tervezést igényel. Cserében viszont lényegesen olcsóbbak.
Tudni kell azt is, hogy a szabad gyökerű sövényekből, mint amilyen a gyertyán, a fagyal, a tamariska és a homoktő, jóval kisebb a választék.
A három típus közül a földlabdásból fogy a legkevesebb, és egyúttal ez a legdrágább is. A kertész csak akkor javasolja, ha nagy növényt akarsz ültetni, amihez a novembertől márciusig tartó kitermelési időszak a legalkalmasabb.
Megyeri Szabolcs szerint vannak olyan esetek is, amikor egy klímabiztos cserje a legjobb megoldás. A homoktövis például durva megjelenésű növény, de szinte mindent kibír. Ha nyaralóba kell a sövény, ahol nincs lehetőséged kéthetente hibiszkuszt permetezni, akkor ezzel nemigen foghatsz mellé.
A cikk röviden kitér az elültetett sövény gondozására is. Tippeket kapunk, mikor, hogyan és mennyire érdemes nyírni, és megtudjuk azt is, hogy a locsolásnál a rendszerességen van a hangsúly. Az aranyszabály, hogy a növény használja fel a talajban lévő vizet, tehát az két öntözés között száradjon ki. Mármint a talaj, és ne a növény! Az öntözés időnként kiegészíthető tápoldatozással is, a sövény mindenképpen hálás lesz érte.
(Forrás: divany.hu Kép: pexels.com)