Néhány napja járta be a világsajtót a délkelet-kínai Tajsan atomerőmű esetleges üzemzavaráról szóló hír, akkora azonban a hatóságok még tagadták, hogy lenne bármiféle probléma. Tegnap aztán Kína elismert egy kisebb meghibásodást, ám azt továbbra is határozottan cáfolta, hogy a hiba bármilyen radioaktív gáz kiszivárgását eredményezte volna.
Előzetesen arról szóltak a hírek, hogy az atomerőművet üzemeltető francia Framatome „közvetlen radiológiai veszélyről” értesítette az amerikai energiaügyi minisztériumot, miután az illetékes kínai hatóságok megemelték a sugárzásra vonatkozó határértéket.
Ehhez képest a kínai ökológiai és környezetvédelmi minisztérium szerdai közleménye azt állította, hogy a radioaktivitási szint biztonságos határértéken belül van, igaz az erőmű egyik reaktorának primer hűtőkörében a szokásosnál valóban magasabb sugárzási szintet mértek.
A minisztérium a WeChat kínai közösségi alkalmazáson működő, hivatalos oldalán megjelent közleményében tudatta, hogy néhány üzemanyagrúd károsodása okozta a sugárzási szint megemelkedését. Ezzel együtt azt is hozzátették, hogy a jelenség megszokottnak számít a gyártás, szállítás, valamint az üzemanyag betöltésének szakaszaiban is.
A közlemény azt is leszögezte: a kínai atombiztonsági hivatal a sajtóhírrel ellentétben nem emelte a sugárzásra vonatkozó határértéket. Hangsúlyozta továbbá: az erőmű környékén a sugárzási szint változatlanul az egészségügyi határértéken belül van.
A francia tervezésű, és 30 százalékban az Électricité de France francia energiaipari óriásvállalat tulajdonában álló Tajsan erőmű egyik reaktora 2018 decemberében, a másik pedig 2019 szeptemberében kezdte meg működését. Mindkettő új típusú, európai nyomottvizes reaktor.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI/Greendex) – Borítóképünk illusztráció!