Az Afrika keleti partjainál fekvő szigetországban jelenleg zajló éhínség az első a történelemben, amely mögött kizárólag a klímaváltozás áll.
Az ország déli része 40 éve nem látott szárazsággal küzd, melynek nyomán több mint 1,14 millió ember élelmezése vált bizonytalanná és egyre többen sodródnak az éhínség felé. Becslések szerint az elmúlt 4 hónapban az alultáplált 5 év alatti gyerekek száma megduplázódott, és elérte a 16,5%-ot. Eközben számos család él hónapok óta szinte kizárólag a helyi kaktuszok termésén, a vadonban fellelhető ehető leveleken illetve sáskákon.
A Világélelmezési Program (WFP) vezetője, David Beasley nemrég Madagaszkáron járt, hogy személyesen vizsgálja meg a helyzetet és elkeserítő állapotokról számolt be. Mint elmondta, sok olyan nővel és gyerekkel találkozott, akiknek minden nap órákig kellett gyalogolniuk azért, hogy eljussanak az ételosztó pontokhoz.
A helyzetet nem háború vagy más konfliktus okozta, hanem a klímaváltozás. Bár a világ ezen területe szinte semmit nem tett hozzá az éghajlatváltozáshoz, a legmagasabb árat mégis ők fizetik.
–mondta Beasley
A WFP becslései szerint jelenleg 14 ezer ember van az éhínség határán, számuk pedig októberre megduplázódhat. A szervezet kalkulációja alapján 78,6 millió dolláros gyorssegélyre lenne szükség az alapvető élelmiszerek biztosításához, hosszútávon pedig olyan infrastrukturális fejlesztéseket kell eszközölni az országban, melyek segíthetnek az éhínség megfékezésében. Sokszor ugyanis az a probléma, hogy megfelelő utak híján a segélyszervezetek dolgozói el sem jutnak a távoli éhező közösségekhez.