Az 1970-es évek végétől egyértelművé vált, hogy Földünk véges erőforrásait egyre csak növekvő tempóban fogyasztjuk el. 2019-ben a túlfogyasztás világnapja július 29-ére esett, ami annyit jelent, hogy alig több, mint fél év alatt éltünk fel egy egész éves „készletet”. Bár a pandémia 2020-ban egészen augusztus 22-ig kitolta ezt a dátumot, közel sem dőlhetünk hátra, mert nyilvánvaló, hogy rendkívül pazarló életmódot folytatunk.
„Mindannyian hatással vagyunk a környezetünkre, de Te döntöd el, mekkora nyomot hagysz magad után!”
Ezzel a gondolattal kezdődik a WWF Léptem applikációjának bemutató videója.
A WWF nemzetközi és hazai szervezete is azért dolgozik, hogy a természeti erőforrások védelmével egy élhető, kiegyensúlyozott jövő álljon az emberiség előtt.
Ezeknek a törekvéseknek az egyik megnyilvánulása lett a Léptem applikáció létrehozása, amely elsőként számolja ki egyéni lábnyomunkat hazai viszonylatokban, valós itthoni adatokra támaszkodva, és amely mindennapi tippeket ad az általunk okozott környezeti terhelések csökkentésére.
Idehaza 2021-ben egészen korán, június 8-án értük el kritikus pontot. Ez annyit jelent, hogy ha mindenki úgy élne, mint mi, a Föld éves tartalékai ezen a napon kimerültek volna.
Kétségtelen: általánosságban véve egy túlfogyasztó nemzet vagyunk.
Mi is az a túlfogyasztás?
Túlfogyasztásról akkor beszélünk, amikor erőforrásigényünk meghaladja a rendelkezésünkre álló megújulni képes erőforrást, az úgynevezett biokapacitást.
Pár évtizeddel ezelőtt, a hatvanas évek elején még csak az egy évben rendelkezésre álló biokapacitás 73 százalékát, vagyis 0,73 földnyit használtunk el, addig a kilencvenes évek elején is már 3 százalékkal, 2017-ben pedig már szintén 73 százalékkal haladta meg fogyasztásunk a biokapacitást. Ebből az következik, hogy hatvan év alatt az 1961-es felhasználást pont egy földnyivel haladtuk meg.
Hogyan használjuk az appot?
A letöltés után regisztrálnunk kell, majd rögtön egy kérdőív kitöltésével kezdhetünk. Ennek eredménye, hogy számszerűsíthetővé és összehasonlíthatóvá válik a saját ökolábnyomunk. A pontos adatokhoz szükség lesz a fogyasztási szokásaink feltérképezésére, egy komoly önkritikára és objektív szemléletre. Fontos, hogy őszinték legyünk magunkhoz, és az adatokat a valóságnak megfelelően adjuk meg, mert csak így van értelme a kihívásnak.
Az applikáció a lábnyomunk kiszámolása után olyan, a mindennapokban is alkalmazható tippeket ad a csökkentésre, amit könnyedén beépíthetünk az életünkbe. A tippek egymásra épülnek, és teljes mértékben a saját életvitelünkhöz alkalmazkodnak, hiszen minden ember egyedi – van, ahol az étkezés területén akadnak gondok, máshol a közlekedés fenntarthatósága ütközik akadályokba. Az alkalmazás tematikus kihívások segítségével teszi izgalmasabbá a felület használatát: időről időre próbára tehetik magukat a vízpazarlók, a kávéfüggők vagy éppen a húsimádók.
(Forrás: egy.hu Kép: pexels.com)