Egy friss tanulmány szerint a világ legnagyobb olaj- és gázipari vállalatai alig tettek erőfeszítéseket a karbonlábnyom-csökkentésük érdekében. A London School of Economics és a Politikatudományok Szervezete a Gazdasági Együttműködésért és Fejlődésért kutatói által vizsgált 52 olajvállalat közül csak kettő akadt, mely a tudományos konszenzust is tiszteletben tartó klímacélokat vezetett be.
Bár az olajcégek egyre többször kerülnek a környezetvédők célkeresztjébe, úgy tűnik egyelőre ez nem érdekli őket különösebben. A tanulmány megállapításai szerint túlnyomó többségük nem épített fel tudatos, a környezetkárosító hatásokat mérséklő klímavédelmi stratégiát.
A jelentés szerint a cégek távolról sem tesznek meg mindent azért, hogy csökkentsék a kibocsátásukat. Miközben arra kellene törekedniük, hogy egyre csökkentsék a szén-dioxid-alapú termékeik eladását, a vizsgált cégek fele még csak arra sem volt képes, hogy nyilvánosságra hozzák az ügyfeleik által generált kibocsátást. A jövőbeli kibocsátásra vonatkozó becsléseket is csak kevesen tettek közzé, és ezekhez sem kapcsolódtak túl ambiciózus célok.
Az olaj- és gázipari nagyvállalatok a kibocsátáscsökkentéshez való jelentősebb hozzájárulása azért lenne létfontosságú, mert a legnagyobb mértékű kibocsátásért az ő termékeiket használó gépjárművek a felelősek. A qubit cikke azonban a jelentés borúlátó konklúziója mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a világ fokozatosan elkezdett áttérni az alternatív energiaforrások használatára. Ugyan még messze van az, hogy a fosszilis üzemanyagokból élő nagyvállalatok felvevőpiac nélkül maradjanak, de idővel várhatóan ez bekövetkezik.
Ebbe az irányba mutatnak például a hagyományos, fosszilis üzemanyagú járművek kitiltása, illetve a nagy autóipari cégek egyre-másra bejelentett vállalásai. Legalább ilyen fontos, hogy egyre több cég jelenik meg az alternatív szállítmányozás piacán.