A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) frissen közzétett adatai szerint egyre több településen magas a légszennyezettség a szálló por miatt. A fűtési szezon kezdetével az évről-évre visszatérő probléma újra napirendre kerül, így érdemes felidézni, hogy mit érdemes tennünk, ha vigyázni szeretnénk az egészségünkre.
Fontos a tájékozódás
Az NNK rendszeresen frissülő térképén nyomon lehet követni, hogy településünkön milyen a levegő minősége. Ezen a tegnapi napon egyébként Debrecen, Nyíregyháza, Kazincbarcika, Sajószentpéter, Tatabánya és Várpalota szerepelt az egészségtelen levegőminőséget jelző narancssárga színnel.
A veszélyes, piros kategóriában egyelőre még egy település sem szerepel, de várhatóan a következő hónapokban erre is lesz példa. Az Országos Meteorológiai Szolgálat légszennyezettségi előrejelzése szerint csütörtökön és pénteken további romló tendencia várható, különösen az északkeleti országrészben. A szélvédett helyeken – különösen északkeleten – szombaton és vasárnap is köd- és párafoltok képződhetnek, ezért ezeken a helyeken tovább romlik a levegőminőség.
Mit tehetünk, ha rossz a levegő?
Az NNK ajánlásai szerint a krónikus betegségben szenvedők, idősek, gyermekek, várandós kismamák töltsenek kevesebb időt a szabadban az egészségtelen és veszélyes kategóriába sorolt településeken, akik pedig légzőszervi betegségben szenvednek, azok számára szükség lehet egyéni védekezésre is. Jó megoldás lehet, ha kültéren is mindig maszkot viselünk, ugyanis az FFP jelölésű változatok hatékonyan képesek kiszűrni a szálló port.
Ha kedvezőtlen levegőminőség, kiemelten fontos, hogy ügyeljünk belső tereink naponta több alkalommal történő gyors szellőztetésére. Amit ezen felül megtehetünk, hogy kiemelt figyelmet fordítunk a fűtésre: semmiképp ne tüzeljünk olyan anyagokkal, melyek nem alkalmasak erre a célra.